Desetitisíce pryč

Starší paní se stala obětí zlodějů minulý pátek krátce před polednem. „Dvojice z tmavého mercedesu sedmasedmdesátiletou ženu zabavila a využila její nepozornosti. Jeden z pachatelů se dostal do domu, odkud odcizil finanční hotovost v řádu v desetitisíců korun. Poté dvojice zase odjela v osobním voze. Pravděpodobně jde o mercedes černé barvy,“ sdělila k případu Lenka Vilímková, mluvčí policie v Ústí nad Orlicí.

Zloději si dům zřejmě vyhlédli již dříve. „Týden před tím zastavilo na křižovatce před bránou auto. Starý černý mercedes, takzvaná masařka, plný osob tmavé pleti. Když se manželka šla podívat, co se děje, odjeli,“ tvrdí Jiří Zahradník, který před posádkou černého vozu varuje na sociální síti. Za několik dní se do Koldína tmavý vůz vrátil, a tentokrát už neodjel s prázdnou. „V pátek před polednem dělám v dílně a pes začal vyvádět. Jdu se kouknout a do černého mercedesu, tentokrát stojícího přes cestu před sousedem, se kvapně souká osoba a rychle odjíždí. A za půl hodiny mi volá nešťastný soused, jestli jsem něco neviděl,“ dodává Zahradník.

Kriminalisté na místě zajistili několik stop, přesto uvítají další svědky, kteří by pomohli zloděje z Koldína dopadnout.

Stejný scénář

Povedená dvojice toho má na svědomí zřejmě více. Ještě než kradli v Koldíně, pokusili se údajně obrat manžele v obci Vračovice. „Od začátku letošního roku evidujeme devět podobných případů v okrese Ústí nad Orlicí,“ dodala Lenka Vilímková. A podobný scénář má i případ vykradeného domu v Ostřetíně na Pardubicku. Tady zloděj využil nezamčených dveří a odnesl si také nemalou finanční hotovost.

Legendy zlodějů
Zloději podle policie využívají při krádežích různé fígle. Ty nejoblíbenější jsou:

• Rádoby těhotné ženy potřebují trochu vody k pití.
• Technici přicházejí zkontrolovat průtok studené a teplé vody.
• Jiní potřebují na toaletu nebo přinášejí přeplatek čehokoliv.