Obec Poustka na Liberecku měla v noci na pátek nezvanou návštěvu. Do obce, kde pomáhají dobrovolní hasiči z Pardubicka, se vypravila dvojice Poláků.

„Od čtvrtka je tady jednotka složená z hasičů z Přelovic, Lázní Bohdanče, Volče a Kopřivnice. Pomáháme místním s odklízením škod po povodních, ale v pátek ráno jsme dokonce narazili na škodnou,“ sdělil nám po telefonu přímo ze zasažené obce bohdanečský hasič Martin Libischer.

„Policisté z celní správy ráno asi kolem páté hodiny našli nedaleko protipovodňové hráze zapadlý automobil s polskou posádkou. Bylo nám jasné, že sem rozhodně nepřijeli s čistými úmysly. Zřejmě chtěli krást benzín. Snažili se totiž v noci proklouznout za obec k zaparkované technice po cestě, kterou tam nedávno vyjezdily náklaďáky. Samozřejmě, že tvrdili, že pouze zabloudili. To je ale nesmysl, protože jinudy než po silnici sem přijet nemohli a z cesty sjeli až ve chvíli, kdy se snažili vyhnout případné kontrole,“ uvedl Libischer.

Vyhrabte se sami!

Hasičům tak kromě úklidu přibyla i starost o podivnou dvojici z polského auta.
„Měli štěstí, že je dřív než my nebo místní lidé našla policie, jinak by se jim asi moc dobře nevedlo,“ konstatovali hasiči. Nakonec ale i polským „turistům“ hasiči trochu pomáhali.

„Jelikož na vytahování jejich auta nikdo zájem neměl, půjčili jsme jim nakonec naše dvě lopaty, aby si mohli auto vlastnoručně vyhrabat. Když už se v tom bahně ale potáceli několik hodin, vzali jsme radši naše auto a vytáhli je,“ prozradil Martin Libischer.

Nejedná se o první případ rabování. Již dříve policie v Chrastavě zatkla dva Rumuny. V Raspenavě zase tři Poláci kradli benzín z aut a chtěli vykrást dům.

Objevují se i případy zneužívání humanitární pomoci. Někteří občané si chodí několikrát pro materiální pomoc. V Rousínově na Cvikovsku falešný dobrovolník okradl muže o věci za 60 tisíc korun.

„Pachateli jsme na stopě, už nám neunikne,“ řekl k případu policejní ředitel Milan Franko.

JIŘÍ SEJKORA
LUBOŠ VRABEC