První podnět, který kvůli maření přípravy a průběhu voleb podal tajemník městského úřadu Jaroslav Brandejs, policie loni v říjnu, krátce po volbách odložila.

V případě druhého oznámení policisté zahájili trestní stíhání zaměstnance radnice. „V rámci probíhajícího trestního řízení pro podezření z úniku informací, zahájili kriminalisté z Oddělení hospodářské kriminality Ústí nad Orlicí trestní stíhání pro podezření z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Kriminalisté ve věci nadále provádějí vyšetřování,“ sdělila mluvčí Lenka Vilímková.

V případě, že se podezření u soudu prokáže, hrozí obviněnému úředníkovi až tříletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Trestní oznámení podalo sdružení Demokratické fórum. Kromě lídra kandidátky Jindřicha Marka se pod ně podepsali jednička sdružení Společně pro Lanškroun Zdeněk Koutník a Jaroslav Dajč, který působil jako volební zmocněnec obou volebních sdružení.

„Nelíbilo se nám, jak tajemník městského úřadu postupoval. Nelíbilo se nám ani to, jak se k situaci postavil starosta Vetchý, který se tímto případem odmítal zabývat. Podobné případy vážně ohrožují principy demokracie a jsme proto rádi, že policie došla k tomuto závěru,“ okomentoval policejní zprávu Jindřich Marek.

Radnice se až do rozhodnutí soudu k průběhu trestního řízení odmítá vyjadřovat. „Považujeme za nevhodné to jakkoli komentovat. Stejně, jako jsme nekomentovali vyšetřování možné manipulace s petičními archy Demokratického fóra a Společně pro Lanškroun. V případě vyšetřování zástupců opozice jsme ctili presumpci neviny,“ píše se v prohlášení Lanškrounského fóra, vedeného starostou Radimem Vetchým.