Chybovali řidiči aut, cyklisté i motorkáři

Akci X, která trvala od pondělí do neděle, vyhlásil policejní prezident Tomáš Tuhý. Policisté měli vedle rychlosti vozidel sledovat mimo jiné používání bezpečnostních pásů a zaměřit se především na rizikové a méně chráněné účastníky silničního provozu, tedy na chodce, cyklisty a motorkáře.

V Pardubickém kraji policie zkontrolovala 3155 řidičů a odhalila 606 přestupků. Nejčastěji řidiče postihovala za překročení rychlosti – ve 135 případech. Více než stovka kontrolovaných měla vozidlo ve špatném technickém stavu a 65 lidí nepoužilo bezpečnostní pásy. Další tři vezli v autě dítě bez autosedačky.

„Neuniklo ani 16 řidičů s pozitivní dechovou zkouškou na alkohol a pět pod vlivem návykových látek," uvedla pardubická policejní mluvčí Jana Drtinová. Při dopravních přestupcích byli přistiženi  i čtyři cyklisté a jeden motorkář.

Tragický červenec
Dopravně bezpečnostní akci X vyhlásil policejní prezident Tomáš Tuhý kvůli nepříznivému vývoji nehodovosti, který policie zaznamenala v červenci. Během prvního prázdninového měsíce na českých silnicích  zahynulo 67 lidí. Červenec se tak stal z hlediska nehodovosti nejtragičtějším měsícem letošního roku.

Méně kontrol, více přestupků

Policie v Královéhradeckém kraji sice prověřila o něco méně řidičů, zato odhalila více hříšníků. „Policisté zkontrolovali 2658 vozidel a zjistili 618 přestupků," sdělila policejní mluvčí Ivana Ježková. Dodala, že hlídky na místě uložily 565 blokových pokut v celkové výši 251 tisíc korun.

Také v Královéhradeckém kraji bylo nejvíce postihů za překročení rychlosti. Doplatilo na to 217 řidičů, dalších 91 vyjelo na silnice bez ohledu na špatný technický stav svého vozidla a 50 si zapomnělo zapnout bezpečnostní pás.

Policisté odhalili celkem 17 řidičů pod vlivem alkoholu. „Vždy šlo o hladinu do jedné promile alkoholu v dechu, tedy o přestupek," upozornila mluvčí. Pět řidičů bylo pod vlivem drog.

V regionu letos do konce července zahynulo na silnicích 35 lidí, 16 v Královéhradeckém a 19 v Pardubickém kraji. Jedna z nejtragičtějších nehod se odehrála poslední červencový den v Ostřešanech, kde při srážce osobního a nákladního auta zahynula osmatřicetiletá žena, její desetiměsíční dítě zemřelo na následky zranění o den později v nemocnici.