Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatýkal na Pardubicku a Přeloučsku.

Kvůli nedovolenému ozbrojování vtrhli ráno policisté do několika domácností a domů. Cílem byly nelegálně získané zbraně a výbušniny.
Jeden z takových domů je i ve Valech na Přeloučsku. Policisté v něm údajně měli najít výbušniny. Na místo vzápětí museli zamířit jak hasiči, tak pyrotechnici. Policisté v domě totiž našli více nebezpečného materiálu, než možná sami čekali.
Kromě výbušnin mají být na místě i jedovaté látky.

Kvůli nálezu museli domovy opustit také lidé ze sousedství. V samotném domě, kde se odehrál zásah, má žít pět lidí. Zadržený muž ve věku kolem čtyřiceti let, jeho rodiče, přítelkyně a dítě.
„Jde o případ nedovoleného ozbrojování. Zatím můžeme potvrdit jen to, že pracujeme na více místech a bylo zadrženo několik osob. Vzhledem k dalšímu vyšetřování ale nelze bližší informace podávat," konstatoval tiskový mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Nebezpečí nehrozí

„Dbáme i o bezpečnost obyvatel v místech zásahu a mohu ujistit, že žádné nebezpečí nehrozí," uvedl kolem 16. hodiny Pavel Hanták.
Podle informací Deníku jsou zadržení muži minimálně dva a oba měli pracovat v Semtíně. Nemuselo tak jít o náhodné sběratele.

„Od časných ranních hodin se odehrál zásah v soukromém objektu ve Valech, kde byly nalezeny chemikálie a výbušniny. Jednalo se o desítky kilogramů, nicméně pachatel byl brzy zadržen a do nočních hodin byl zajištěn také veškerý materiál," podotkl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Došlo i na evakuaci

Událost se dotkla rovněž obyvatel Valů, jelikož musela být evakuována oblast v okruhu sto metrů od prohledávaného objektu.

„Pyrotechnik usoudil, že některé látky bude nutné kvůli jejich nestabilitě zlikvidovat na místě. Žádné riziko ale obyvatelům nehrozilo, jelikož šlo o řízenou likvidaci. Chemikálie byly nalezeny v původních obalech, v úvahu nepřipadalo tudíž ani znečištění životního prostředí," dodal Martin Netolický.