„Pachatelé se nejméně v sedmdesáti případech dopouštěli podvodů tím, že pod využitím smyšlených legend, například opravy vozidla pro rodinného příslušníka, vylákali od seniorů různé finanční částky ve výši od 5000 do 70 000 korun. Nezřídka se při podvodech dopouštěli i krádeží, když využili nepozornosti poškozených. Celková škoda byla tehdy vyčíslena na nejméně 900 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

V loňském roce východočeská policie získala důkazy proti dvěma podezřelým osobám, které vedly k následnému vypátrání a zadržení prvního podezřelého 28letého muže z Olomouce. Ten si již vloni vyslechl obvinění z trestných činů podvodu s trestní sazbou až na 3 roky odnětí svobody.

Druhého podezřelého, také z Olomouce, se policistům v roce 2007 nepodařilo zadržet, proto ho obvinili v nepřítomnosti ze spáchání trestných činů podvodů a krádeží a byl trestně stíhán jako uprchlý. Po muži bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Bylo jen otázkou času, kdy bude policisty dopaden.

„Muž se skrýval až do 23. října 2008, kdy ho v rámci vyšetřování další obdobné trestné činnosti páchané na seniorech zadrželi kolegové z jihočeské policie. Na jeho zadržení a vyšetřování se podíleli i policisté z východních Čech,“ řekla Burýšková.

Čtytřiačtyřicetiletý muž si již vyslechl od jihočeské policie obvinění za trestnou činnost v letech 2007 a 2008. „Jde o 76 skutků, z nichž 14 bylo spácháno na území východočeského regionu. Staly se v okresech Jičín, Náchod, Svitavy, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Havlíčkův Brod a Pardubice. Není vyloučeno, že bude toto obvinění rozšířeno o další skutky. Současně si zadržený muž vyslechl od východočeské policie i obvinění za trestnou činnost v letech 2005 až 2007, pro kterou je nyní vazebně stíhán. Za uvedené jednání hrozí obviněnému až osmiletý pobyt za mřížemi,“ dodala východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

(hd)