Jednačtyřicetiletý Zdeněk Hlaváč sdílel nějaký čas pokoj v ubytovně se starším mužem. Letos v dubnu se s ním v podnapilosti dostal do rozepře, strčil do něj, až muž upadl, a pak mu asi čtyřikrát dupl na obličej.

Problémový senior

Starý muž utrpěl otřes mozku,  poranění hlavy a krvácení do mozku. Za měsíc zemřel v léčebně dlouhodobě nemocných.  Podle znalců to nebylo přímo na následky zranění.

Hlaváč u soudu vše doznal a dodal, že byl pod vlivem alkoholu a léků. „Když jsem mu dupal na hlavu, uvědomil jsem si, že bych ho mohl zabít. tak jsem toho nechal," řekl. Na důvod hádky si nevzpomněl, ale uvedl, že ho senior neustále provokoval, choval se bezohledně, jemu i ostatním vulgárně nadával a nedbal na hygienu. Za problémového označili důchodce i další svědkové. „Koledoval si o to," konstatovala lakonicky jeho sousedka z ubytovny.

Musí se léčit

Podle sociálního pracovníka Petra Macla byl starý muž  „dlouhodobě konfliktní", z domova důchodců ho dokonce vyhodili a skončil v azylovém domě. „Lidi nám říkali, ať s ním něco uděláme, nebo ho zabijí," uvedl  Macl. Sociální  pracovníci pak muži našli místo v ubytovně, kde se jeho spolubydlícím stal obžalovaný

Hlaváč byl už několikrát trestám za krádeže, podle Macla však nikdy nebyl agresivní. „Byl jsem v šoku, když se to stalo," přiznal sociální pracovník.

Znalec uvedl, že Hlaváč trpí poruchou osobnosti a zejména příliš pije. Je ve čtvrtém stádiu  alkoholické závislosti, v minulosti bral amfetamin a marihuanu.  „Pokud nebude abstinovat, mohl by se opět dopustit impulzivní agresivity proti jiným lidem," varoval znalec.

Státní zástupce i obhájkyně  se shodli, že pro Hlaváče postačí podmíněný trest, daleko důležitější však je protialkoholní léčení. Soud jim dal zapravdu a  uložil muži podmíněný trest a ústavní léčbu. „Třeba se stane zázrak a obžalovaný změní svoje chování," řekl na závěr předseda senátu.