V úterý po devatenácté hodině na linku 158 oznámil muž, že pohřešuje svoji pětačtyřicetiletou manželku. Žena měla kolem půl sedmé  večer odejít z domu bez mobilního telefonu i svých osobních věcí neznámo kam. Vzhledem k jejímu ne úplně dobrému aktuálnímu zdravotnímu stavu se muž bál, aby si neublížila. 

Šlo o obec Těchonín, ležící uprostřed hlubokých lesů.

"Operační důstojník za oznamovatelem domů okamžitě vyslal hlídku policistů z obvodního oddělení Letohrad. Na místě byl již starosta obce, shodou okolností náš bývalý kolega, který velice profesionálně a promptně organizoval místní pátrací akci. Do té se zapojili jak dobrovolní hasiči, tak množství místních občanů. Všichni měli obrovskou výhodu v tom, že dokonale znali místní terén. Někdo vzal své terénní auto, někdo čtyřkolku, jiní psy a dle jasných instrukcí se vydali mladou ženu hledat," uvedla policejní mluvčí Dita Holečková.

Mezitím se na místo dostavil i velitel celého opatření za policii, který na místě vytvořil improvizovaný štáb, a již ve spolupráci se starostou a jeho znalostmi začal na místo povolávat další posily. Operační důstojník standardně obvolával záchrannou službu, nemocnice, další hlídky prohledávaly autobusové a vlakové zastávky, psovod bydliště a tak dále.

"Na místo začaly dojíždět posily – speciální vozidlo pardubické krajské policie s termovizí, policisté z dalších obvodních oddělení, policisté z oddělení hlídkové služby, horská služba i se svými čtyřnohými parťáky a Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje. O pomoc jsme požádali i Leteckou službu Policie ČR, která je naším nenahraditelným pomocníkem při takovýchto akcích. Bohužel ale počasí a hustá mlha byly tentokrát proti nám a vrtulník nemohl přiletět. Naštěstí pardubičtí krajští hasiči disponují dronem, který alespoň částečně vrtulník na místě nahradil," uvedla Holečková.

S přibývajícími hodinami, zimou a mlhou si všichni přáli, aby pohřešovanou ženu co nejdříve našli.

"To se jim splnilo zhruba o půl páté ráno, kdy si jeden z našich policistů všiml postavy na silnici, zhruba kilometr od místa jejího bydliště. Mladá žena byla promrzlá, zesláblá, ale živá! Všem spadl kámen ze srdce, na místo jsme přivolali záchrannou službu a paní přejeme brzké zotavení a hodně sil. Současně bychom velice rádi poděkovali panu starostovi, dobrovolným hasičům a místním občanům za příkladnou „sousedskou“ výpomoc!" dodala policejní mluvčí.

S pátráním pomáhali i hasiči

"Na žádost Policie ČR jsme se vydali pátrat. Ženu hledalo osm psovodů se svými vycvičenými psy na plošné vyhledávání. Vzhledem ke špatnému počasí, a především obrovské mlze, nemohl být nasazen vrtulník. A tak hasiči nasadili dron s termovizí, spojový automobil se speciálními programy pro hledání osob v terénu. Po ženě pátrali nejen policisté, ale také profesionální a dobrovolní hasiči i členové horské služby. Propátráváno bylo území v okolí Těchonína. Unavená, dezorientovaná žena byla nakonec nalezena ve středu 3. března, kolem 4.31 hodin na jedné z polních cest," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.