Jak se Pardubickému deníku podařilo zjistit, za jeho úmrtím stojí dva kluci, kterým ještě nebylo ani osmnáct let. Policie oba mladé muže zadržela ve čtvrtek po intenzivním pátrání. S největší pravděpodobností by se mělo jednat o dva mladíky, po kterých policie pátrala v minulém týdnu. Policie pouze potvrdila, že podezřelí jsou dva mladiství z Pardubického kraje. Vzhledem k jejich nízkému věku ale nelze uvést žádné informace, protože se na ně vztahují zvláštní právní předpisy o ochraně nezletilých.

Oba mladí muži nyní čekají v celách vazební věznice. Šokující na případu ale není jen věk obou pachatelů, ale především jejich motiv a provedení.

Kluci si podle zjištění Pardubického deníku chtěli pouze ukrátit volnou chvíli a dokázat si sílu. Do Pardubic přijeli na kolech s cílem se poprat. Neplánovali konkrétní čin ani oběť, pouze záminku. Do oka jim přitom padl spící 55letý Rudolf, pardubický bezdomovec původem ze Slovenska. Podle policistů spíše nekonfliktní muž, který v dané lokalitě přežíval.

Dva útočníci se do něj pustili s těžko uvěřitelnou brutalitou. Napadený muž utrpěl četné a bolestivé rány a jejich následkům podlehl. "Příčinou smrti určil lékař krvácivý šok v dutině břišní způsobený natržením sleziny a střevních klíčků. Ten vyvolaly tupé údery. Mrtvý měl ale četná poranění po celém těle," uvedl šéf krajské kriminálky Milan Šimek.

V bití se střídali a oběť nešetřili

Seznam zranění, které 55letý muž utrpěl, je dlouhý a vypovídá o značné míře krutosti obou pachatelů.

"Poškozený v době  útoku spal na lavičce autobusového nádraží. Oba obvinění na něj bez přípravy zaútočili, přičemž se napadený ani nestačil bránit. Oba jej střídavě napadali údery a kopy do celého těla, hlavy a obličeje. Oba útočníce se rovněž střídali a měnili techniky a způsoby útoku. Kromě ran pěstí a kopů použili i vzduchovou pistoli. Jeden jak druhý jej několikrát střelili do těla i hlavy. Následně použil jeden z útočníků boxer, kterým jej velkou silou opakovaně udeřil do hlavy a obličeje. Několikrát na něj jeden z nich dupl, skočil na něj snožmo na břicho. K útoku dále použili nůžky, které vzali napadenému z batohu. Těmi jej několikrát bodli do hýždí, stehen a genitálií, poté opět použili vzduchovou pistoli, kterou jej opět stříleli do oblasti genitálií. K útoku pak nakonec vzali i francouzskou hůl, kterou napadený používal při chůzi. Z hole sundali koncový gumový nástavec a trubku napadenému vsunuli do análního otvoru," popsal průběh útoku vyšetřovatel Robert Veleta.

Třicet minut utrpení

Celé toto trýznění mělo podle výpovědi obou mladíků trvat asi třicet minut. Na jeho konci pak jeden z nich vzal zapalovač a stále ještě žijícímu muži zapálil vlasy na hlavě. Vzniklý oheň mladíci uhasili tak, že mu dupali po hlavě. Poté z místa činu odešli.

"Přitom potkali náhodného kolemjdoucího, kterého oslovili s tím, že viděli na nástupišti zřejmě opilého muže a aby zavolal policii nebo záchranku. Poté odešli beze snahy zajistit zbitému nějakou pomoc," doplnil Robert Veleta. 

V řádění zkusili pokračovat

Ani právě spáchané zvěrstvo ale mladíkům nestačilo. Jejich další kroky vedly do nedalekého letního kina, kde se pokusili vyprovokovat další bitku s bezdomovci, kteří se tam nalézali.

"Oba uváděli, že byli v době činu ovlivněni alkoholem. Budeme zjišťovat do jaké míry, ale není to omluva pro takovýto čin. Oba také projevili pozdní lítost. Do jaké míry je důvěryhodná, nevíme," konstatoval Milan Šimek. Muž podle zjištění lékařů nezemřel ihned, ale před smrtí trpěl velkými bolestmi.

Trest? Maximálně deset let!

"Já už jsem si myslel, že po podobném případu z Tyršových sadů v roce 2010 už takovýto případ nebudeme muset řešit.  Byli jsme ale opravdu překvapeni mírou brutality útoku," dodal k případu Šimek s tím, že za důležité považuje především fakt, že pachatelé jsou již zajištěni. "Je důležité, že se je podařilo během čtyř dnů zadržet, vzhledem k jejich násilnickému chování, které projevili i po útoku. Oba mladíci jsou již ve vazbě. Oba jsou obviněni z trestného činu těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Je však možné, že případ bude vzhledem k míře brutality překvalifikován. V takovém případě by připadalo v úvahu už jen obvinění z vraždy," uvedl Milan Šimek. 

Za těžké ublížení na zdraví s následkem srmti hrozí podle zákona trest ve výši 8 až 16 let. V případě nezletilého pachatele je ale trestní sazba pouze 1 až 5 let. V případě vraždy by v případě nezletilého připada v úvahu trest v rozmezí 5 až 10 let odnětí svobody.