Případ začal v roce 2009, kdy tehdy sedmnáctiletému Rédovi porodila jeho o tři roky mladší přítelkyně holčičku. Následně Rédovi, spolu se svojí matkou, tvrdila, že se narodila mrtvá. Ve skutečnosti daly dítě k adopci. Od té doby se Réda snaží holčičku, o které je skálopevně přesvědčen, že je jeho, získat zpět.
Kauzou se zabývaly soudy ve Svitavách a v Pardubicích. Ani u jednoho však Ondřej Réda neuspěl. „Obě instance své rozhodnutí zdůvodnily tím, že se přihlásil v době, kdy už opatrovnický soud dívku přidělil náhradní rodině,“ řekl Rédův právní zástupce Vilém Fránek.
A doplnil, že: „Po posledním rozsudku v roce 2010 jsme 
podali dovolání k Nejvyššímu soudu.“  Důvodem byl fakt, že ani jeden soud nevyřešil nastalou situaci tím, že by nařídil srovnávací testy DNA.
S dovoláním uspěl a celá kauza se  na začátku letošního roku vrátila ke svitavskému okresnímu soudu, kterému Nejvyšší soud nařídil, aby znovu rozhodl o Rédově právu na určení otcovství.
Navíc podle Nejvyššího soudu nedochází prostým osvojením k trvalému a definitivnímu zpřetrhání vazeb mezi osvojeným dítětem a dosavadními rodiči. „Rédovi, který o sobě tvrdí, že je otcem, je třeba umožnit určení jeho příbuzenského a právního vztahu k dítěti, včetně obnovy rodičovské zodpovědnosti, půjde-li (stále ještě) o dítě nezletilé,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu. 

Kdo pochybil?

Anit toto rozhodnutí nemusí však do případu vnést jasno. Celou věc totiž podle Fránka zamotal svitavský opatrovnický soud, který  v kauze vynesl verdikt o nezrušitelném osvojení, které již prý nabylo právní moci. „S tím však nesouhlasíme. Zákon toto nedovoluje,“ uvedl Fránek s tím, že podle něj opatrovnický soud porušil dobré mravy i zákon.
„V samotném verdiktu Nejvyššího soudu se totiž řeší i otázka, zda by toto nezrušitelné osvojení vůbec nabylo právní moci,“ uvedl Fránek.
Dodal, že teď záleží na svitavském soudu, jak se ve světle spisu od Nejvyššího soudu k celé kauze postaví.
Nejvyšší soud totiž sám uvádí, že zde vyvstává otázka, zda by případné vyhovující rozhodnutí soudu vydané v řízení o přeměně osvojení, na osvojení nezrušitelné, vůbec nabylo či mohlo nabýt právní moci.

Boj nevzdává

„Pokud opatrovnický soud rozhodl pravomocně, a ne-porušil-li svým rozhodnutím zákon, a ukáže-li se, že skutečně toto rozhodnutí nabylo právní moci, což je tvrzeno, bude právní názor obsažený v rozhodnutí Nejvyššího soudu pro Ondřeje Rédu prakticky nevyužitelný. Pak bychom se celou dobu snažili zcela zbytečně,“ řekl Fránek, který  i přes  stanovisko Okresního soudu ve Svitavách plánuje další právní kroky.
Ondřej Réda se dodnes se svojí dcerou nesetkal. Ale stále věří, že se tak jednou stane a že to bude dříve, než jí bude osmnáct let. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné.