V ohni našel svou vášeň a bezohledně si za ní šel, i když ohrožoval desítky lidí. Loni výrazně zaměstnával kriminalisty i hasiče třicetiletý muž z Vamberka.

Záhy se stal noční můrou mnohých vamberských občanů. Všichni se tehdy báli neznámého žháře, který začal řádit v dubnu loňského roku.
Obavy občanů, intenzivní vyšetřování kriminalistů a závěry hasičů přinesly odhalení pachatele.

Osm let vězení

Třicetiletý žhář v dubnu dvakrát udeřil. Klec však spadla až při jeho třetím rozsáhlém případu. Ve Vamberku – Podluží založil v květnu oheň v zemědělské usedlosti. Šlo o jeden z největších požárů loňského roku v regionu. Škoda se odhadla na 1,5 milionu korun.

Při vyšetřování příčiny se zjistilo, že oheň byl založen úmyslně. Kriminalista Richard Chaloupka z Okresního ředitelství Police ČR v Rychnově n. K. tehdy Deníku potvrdil, že založení požáru má na svědomí lidský faktor: „Podařilo se nám zjistit, kdo požár založil. Jde o muže z Vamberka, který si pravděpodobně zapálil zapalovačem suchou trávu v blízkosti objektu. Chytla dřevěná stěna a celý objekt,“ řekl kriminalista s tím, že muž nic nehasil a šel domů.

Byl obviněn z trestného činu obecného ohrožení. Dále bylo zjištěno, že nejde o první požár, z jehož zapálení je podezřelý. „V dubnu se opět z nedbalosti dopustil dalších dvou žhářství. I když je obviněn z neúmyslného žhářství, byl podán návrh na vzetí do vazby,“ prozradil tehdy Deníku Richard Chaloupka. Škoda, ke které při požáru došlo, je milion a půl korun.

Muž z Vamberka byl obviněn z trestného činu obecného ohrožení a neúmyslného žhářství. V závěru loňského roku se dočkal soudního líčení a trestu osmi let vězení.

Cukrovar i vila

Největší požár posledních let byl v cukrovaru v Českém Meziříčí. Tehdy šla škoda do sedmdesáti milionů korun. „Dalším velkým požár byl v dobrušském pivovaru a v borohrádecké pile, kde se škody vyšplhaly nad čtyřicet milionů,“ vzpomněl na největší požáry v regionu Jiří Václavík, vyšetřovatel HZS Rychnov n. K. Posledním větším požárem byla hořící Vila, sousední objekt kdysi vyhlášeného letoviska Studánka. „I tady zůstává jednou z verzí úmyslné zapálení, nebo zapálení z nedbalosti. Nocovali tady zřejmě bezdomovci,“ vysvětlil Václavík. Škoda dosáhla 50 tisíc .

Kdy živel v regionu zabíjel?

Rychnovsko - Případů, kdy si požár v regionu vybral tu nejrutější daň – lidský život, hasiči registrují minimum.

„Poslední obětí se stal loni na začátku roku muž, který uhořel po svém návratu z restaurace,“ vzpomněl na tragický případ rychnovských profesionálních hasičů a jejich dobrovolných kolegů vyšetřovatel požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou Jiří Václavík.

Tehdy v podstatě nešlo ani o rozsáhlejší požár. Oheň pouze zabíjel, ale po objektu se nerozšířil. Hasiči tehdy ani nezasahovali, pouze ohledali ohořelé lidské tělo. „K případu došlo v Černíkovicích. Vyšetřování prokázalo nešťastnou náhodu. Muž usnul, sjel ze židle a dostal se do těsné blízkosti topného tělesa. Stačilo málo a oblečení se na něm vzňalo. Uhořel,“ konstatoval smutný případ Václavík.

Další obětí požáru byl muž, který zřejmě občas nocoval v rychnovské pekárně. Objekt zasáhl velký požár a ohořelé tělo se našlo teprve při pátrání po zdroji ohně v objektu. „Takto tragické případy se na Rychnovsku objevují jednou za řadu let,“ uzavřel smutnou bilanci Václavík.


Požár objektu zvaného Vila v areálu kdysi slavného a hojně navštěvovaného rychnovského letoviska Studánka je stále v šetření. Objekt nechával nový majitel areálu právě rekonstruovat. Zistilo se, že se tady scházeli bezdomovci a přespávali. Ti jsou také pravděpodobnou příčinou ohně za padesát tisíc korun. Zásah záchranářů byl komplikovaný kvůli hustému dýmu, takže museli použít masky. V současné době areál pravidelně kontrolují hlídky rychnovské Městské policie i Obvodního oddělení Policie ČR Rychnov n. K. Sledují tu pohyb podezřelých osob.