Co spojuje dny 7., 14. a 24. leden a 8. a 23. únor? V těchto dnech na silnicích regionu vyhasly lidské životy. Letošní rok tak má zatím našlápnuto na neradostnou bilanci. Při dopravních nehodách za necelé první dva měsíce roku zemřelo pět lidí: čtyři chodci, v jednom případě dokonce malé dítě, a jeden řidič.

„Loni bylo za stejné období sice o deset nehod více, měli jsme ale jen dvě dopravní nehody s úmrtím,“ informovala nás tisková mluvčí policie Eva Sichrová a dodala: „My jako policisté to těžko ovlivníme.“

Smutný scénář

Časté dopravní nehody s účastí chodce jsou celorepublikovým problémem. Jejich životy přitom mohou zachránit maličkosti, jako je „blikačka“ nebo reflexní oblečení. „Chodci jsou prostřednictvím mediální kampaně vyzýváni, aby používali reflexní oblečení. Je to problém večerních a nočních hodin. Chodci mívají tmavší oblečení, a navíc se někdy pohybují v rozporu se zákonem v tělesu komunikace,“ upozorňuje Pavel Ešpandr, komisař dopravního inspektorátu, a dále vysvětluje: „Stává se to při předjíždění, kdy řidiči samozřejmě používají potkávací osvětlení a neuvědomí si, že jedou nepřiměřenou rychlostí k dosvitu osvětlení, jenž se pohybuje kolem čtyřiceti metrů. Dosvit je nedostatečný, chodec vytvoří překážku, řidič už nemůže reagovat, začne brzdit, ale střetu už zpravidla nezabrání.“

Tragické události s účastí chodců se letos staly v Chocni, Ústí, Třebovici a Damníkově. Smrtí skončila také havárie mezi Tisovou a Hrušovou.

 

Informace zwww.mvcr.cz:

Tragická dopravní nehoda - 7. ledna 2008

K velmi vážné dopravní nehodě došlo dnes krátce před půl desátou ráno v Chocni. U vlakového nádraží vyběhl ze řady zaparkovaných vozidel přímo před projíždějící aviičtyřletý chlapec.I přes veškerou snahu lékařů více než po hodině boj o život prohrál.

Usmrcení chodce - zpravodajství z DI Ústí nad Orlicí 15. ledna 2008

Dne 14. ledna 2008 kolem 18.45 hodin došlo na silnici I. třídy číslo 43 mezi obcemi Rudoltice a Damníkov k tragické dopravní nehodě. 37letý řidič osobního automobilu značky Lancia Lybra srazil pravým předním rohem vozidla chodce. Tento měl jít po pravé straně ve směru jízdy lancie. Při nárazu utrpěl 32letý chodec, který vedl nebo neslnepojízdné jízdní kolo, zranění páteře a hlavy.Na místě provedl lékař vozidla rychlé záchranné služby resuscitaci poškozeného. Vzhledem k rozsahu zranění, která byla neslučitelná se životem, muž na místě zemřel.

Po příjezdu hlídky Policie ČR na místo události se podezřelý řidič podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl negativní. U poškozeného byla nařízena komisařem služby kriminální policie a vyšetřování soudní pitva. Hmotná škoda na vozidle byla odhadnuta na 20 tisíc korun. Míra zavinění je předmětem dalšího šetření.

Za poslední 2 měsíce se jedná již o druhou tragickou dopravní nehodu s usmrcením chodce na silnici I. třídy číslo 43 v okolí obce Rudoltice.

Vážná dopravní nehoda - zpravodajství z OŘ Ústí nad Orlicí 24. ledna 2008

Dnes v deset hodin dopoledne došlo na místní komunikaci mezi Hrušovou a Tisovou k vážné dopravní nehodě. Devětačtyřicetiletý řidič osobního vozidla značky Ford Fiesta nezvládl řízení a narazil do stromu. Vozidlo následně sjelo z prudkého srázu a zůstalo převrácené na střeše. Řidič byl s vážným zraněním letecky transportován do pardubické nemocnice. I přes veškerou snahu lékařů ale zraněním podlehl.

Zpravodajství za uplynulý víkend z okresu Ústí nad Orlicí 11. února 2008

K velmi vážené dopravní nehodě došlo v pátek o půl sedmé večer v Ústí nad Orlicí. Na neosvětleném přechodu na výjezdu z okresního města na Českou Třebovou srazil 59letý řidič osobního automobilu značky Opel Omega 69letou chodkyni. Žena vážným zraněním na místě podlehla. Orientační dechová zkouška ukázala, že řidič před jízdou konzumoval alkohol. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Míra zavinění je předmětem dalšího šetření.

Zpravodajství za uplynulý víkend z okresu Ústí nad Orlicí 25. února 2008

Před devatenáctou hodinou začal u Třebovic předjíždět ford 55letý řidič felicie. Přehlédl ale chodce, který šel uprostřed tohoto jízdního pruhu a srazil ho. Chodec vážným zraněním i přes veškerou snahu lékařů podlehl.