Její obětí se loni v březnu stala šestatřicetiletá matka čtyř dětí. K tomuto činu se však Pekár odmítl přiznat. „K vraždě jsem neměl motiv," prohlásil rozhodně.

Ženina smrt byla děsivá. Podle lékařů ji  pachatel bil a kopal do hlavy, bodal nožem do hrudníku, břicha a zad a škrtil elektrickým kabelem utaženým kolem krku i rukama.  Tělo pak naložil do auta a odvezl do lesa u Žďáru nad Sázavou, kde je hodil do příkopu a zaházel větvemi a textiliemi.

Pekár v pondělí přiznal, že ženu znal. Tvrdil, že se s ní intimně stýkal, ale „o lásku nešlo". Pro něj bylo prý důležité, že se stala jeho spolupachatelkou při krádežích. „Byla špičkový komplic, takový hlídací pitbul," řekl muž. Jezdili prý autem po okolí a hledali, co by mohli ukrást.

Osudného dne za ním prý přijela do ubytovny ve Vysokém Mýtě a řekla mu, že si od kamarádky půjčila byt v Chocni.  Ještě než tam odjeli, koupil jí prý Pekár  za dvě stě korun pervitin. „Ona si to kupovat nemohla, nebylo dealera, kterému by nedlužila peníze," uvedl muž.

Vypověděl, že v bytě spolu byli asi třicet minut, a pak se rozešli. Žena mu prý řekla, že jde zkusit štěstí do herny.  Tehdy ji údajně viděl naposledy. Sám se jel domů vykoupat, protože se chystal na procházku s přítelkyní. „Pak jsem měl objednávku na zvon ze zvoničky na hřbitově v Leštině," popsal Pekár kulantně přípravu na krádež.

Podle státní zástupkyně Hany Flídrové šlo o sexuálně motivovanou vraždu spáchanou sadistickým pachatelem. To obžalovaný odmítl: „Kdybych trpěl sadismem, projevilo by se to už předtím."

Pekár před soudem nestojí poprvé.  V minulosti už byl odsouzen za krádeže, ale i závažnější trestné činy. Z vraždy se zodpovídá podruhé. Před 12 lety ho však soud obžaloby zprostil a odsoudil ho „pouze" za znásilnění.

Ženu prý bil, pobodal a uškrtil. Hrozí mu doživotní trest

Recidivista Pavel Pekár, který se před krajským soudem zodpovídá ze sadistické vraždy šestatřicetileté ženy, začal svou obhajobu zostra a vyčetl státní zástupkyni údajné chyby v obžalobě. Podle něj je „značně zkreslena a ovlivněna vyšetřovatelem".

Krev pocházela
ze zraněného prstu

Pekár si mimo jiné stěžoval, že je v obžalobě uvedena jiná doba ženiny vraždy, než kterou určili znalci. „V době vraždy jsem byl ve Vysokém Mýtě. Podle lokalizace mého mobilního telefonu by se to mělo zjistit," řekl obžalovaný. Pak dodal, že se mu onoho dne telefon  na nějakou dobu vybil.

Vadí mu také že vyšetřovatelé uvedli, že na místě, kde byla žena nalezena, zajistili stopy, které vedly k jeho zadržení. „Ale už přede mnou byli zadrženi jiní dva podezřelí lidé," řekl obžalovaný.

Podle něj navíc jeden muž ve Vysokém Mýtě vypravoval, že žena byla pobodaná, ale mluvil o tom v době, kdy její tělo ještě nebylo nalezeno.

Pekár připustil, že krev, kterou policie nalezla na jeho botě, skutečně patřila zavražděné ženě. Vysvětlil to však tím, že si poranila prst a on ji  ošetřil.  Podle něj by se to dalo dokázat, protože jí předtím ránu dezinfikoval, takže krev musel být smíchána s ajatinem.

Obžalovaný muž v pondělí také řekl, že ho policisté u výslechu čtyři hodiny bili a že na ně proto podal trestní oznámení Generálni inspekci bezpečnostních sborů. „Vyšetřovatelka GIBS mi řekla, že věří všemu, co jsem jí řekl," sdělil  soudcům.

Po svém se vypořádal i se stopami, které byly nalezeny  u obce Sklené na Žďársku, kam bylo pohozeno ženino mrtvé tělo, a které by ho mohly pomoci usvědčit z vraždy. „Souhlasím, že problémem jsou mé pachové stopy, ale věřím, že i pro to se najde vysvětlení," prohlásil optimisticky.

Ve vězení strávil 
už dvacet let

S ženou, z jejíž brutální vraždy je obžalován, se prý seznámil v herně, kde pracovala jako barmanka. Navázali spolu intimní vztah a žena se mu svěřila, že pro ni kradou dva lidé a ona pak kradené věci prodává. Obžalovaný uvedl, že se později stala jeho komplicem a kradli společně.

Pekár byl dosud třináctkrát soudně trestán, z toho dvakrát pro závažné trestné činy. Ve vězení strávil asi dvacet let. Pokud mu soud prokáže vinu i v tomto případě, hrozí mu patnáct až dvacet let vězení, případně až doživotní trest.

Hlavní líčení dnes pokračuje, tento týden však bude zřejmě odročeno, protože se k výpovědi nemůže  dostavit  soudní znalkyně, která by se měla vyjádřit k tomu, zda Pekár trpí poruchou sexuální preference v podobě sadismu.