Rokokový zámek, který je od roku 1997 v soukromých rukou manželů Kučerových, „navštívili“ v pondělí večer zloději.

Šli najisto, zřejmě vedeni přesnými instrukcemi odborníka – objednatele krádeže. Objektem jejich zájmu byly originály rokokových soch na mostě vedoucím k zámku. Své dílo nedokončili, protože je vyrušil syn majitelů, který dokonce jednoho ze zlodějů zadržel. Pachatelé sochy poničili. Z pěti jsou tři poškozeny vážně. Škoda půjde do statisíců, možná i výš. Majitelé zvažují, zda sochy nenahradí kopiemi.

Chytili zloděje

„Poškozené sochy se musejí zrestaurovat, to se dělá klasickými postupy. Památkový ústav musí schválit restaurátorský záměr a vybraný restaurátor musí mít licenci. Teprve potom bude zřejmá faktická škoda,“ uvedl včera majitel zámku Petr Kučera. Potvrdil, že zvažují jejich nahrazení kopiemi, také proto, že se tu nekradlo poprvé: „Před čtyřmi lety nám z místa před bránou ukradli čtyři sochy, které se nedohledaly, byly to také originály. Ukazuje se, že dokud jsou kupci, nemá smysl nechávat tam originály, protože sochy jsou venku a chránit je jinak než pasivně nejde.“

Tentokrát se rodina Kučerových do ochrany svého majetku zapojila aktivně. Syn majitelů, který zloděje náhodou vyrušil, jednoho z pachatelů – šestadvacetiletého mladíka z Ústí nad Orlicí – zadržel. Převzali ho policisté ze Skutče, kteří jej posadili do policejní cely. „Jsem skeptik, není jednoduché tyto věci vyšetřit. Ale pokud máte přímého pachatele, jako v tomto případě, tak je důležité se soustředit na objednavatele. Ti, kdo jsou za tím, to jsou buď starožitníci, nebo lidé, kteří s tím kšeftují. Je to pořád výnosný byznys,“ uzavřel Petr Kučera.

Tisková mluvčí policie Eva Sichrová uvedla, že z času na čas se ztratí pískovcové sochy. „Ale my v okrese těch opravdových kulturních památek mnoho nemáme,“ řekla.

Policie ČR zjistila totožnost dalších dvou zlodějů, kteří se pokoušeli ukrást sochy. Jde o 19letého mladíka z Holic a 27letého muže z Borohrádku. Oba byli stejně jako jejich už dříve zadržený 26letý komplic z Ústí nad Orlicí umístěni se souhlasem státního zástupce v policejní cele. Škoda je předběžně odhadnuta na milion.