Jaroslav Svoboda, Libor Šimon, Richard Musil a Dušan Šeděnka proto včera poprvé od odhalení jejich činnosti v březnu letošního roku stanuli  před Krajským soudem v Hradci Králové. První dva jmenovaní jsou přitom ve vazbě.

Ukradli mu nářadí, tak začal „dealovat"

Rajónem, kde si lék Cirrus na výroku drogy předávali a pervitin svým „klientům" distribuovali, bylo Rychnovsko, Orlickoústecko a Svitavsko.

„Jezdil jsem pro prášky do Polska a na schůzkách jsem je předával Šeděnkovi s Musilem. Nikdo mi za ně neplatil, výměnou jsem dostával pervitin," uvedl před soudem dvaatřicetiletý Jaroslav Svoboda, který prý nikdy sám drogu neužíval, „pouze" ji prodával.

K této činnosti ho prý dohnala finanční tíseň poté, co mu zloději vykradli zámečnickou dílnu a odcizili nářadí, které potřeboval k práci.

„Bombardovali mě exekutoři, musel jsem splácet dluhy a živit rodinu. Rozprodal jsem, co jsem měl, a čtyřikrát až pětkrát jsem jel nakoupit Cirrus," vysvětlil senátu Svoboda, který svůj čistý zisk z tohoto  ilegálního podnikání odhadl přibližně na sedmdesát tisíc korun. Obviněn je přitom z devatenácti případů prodeje drogy.

Jedním z narkomanů, které Svoboda pervitinem zásoboval, byl také osmadvacetiletý Libor Šimon, jenž usedl vedle něho na lavici obžalovaných. Soud ho viní z 27 případů prodeje drogy.

„Chtěl jsem si od Svobody koupit pervitin a napadlo mě, že bych ho mohl i sám prodávat," vysvětlil muž, který si část drog ponechával pro vlastní potřebu a část „řezal" a prodával dalším závislým.

„Abych měl na drogy, prodal jsem dobrý počítač i luxusní stůl a kožené sedačky," doplnil Šimon, kterému jako jedinému ze čtyřlístku obžalovaných hrozí trest dvou až deseti let odnětí svobody.

Obžalovaný Richard Musil měl pak třem svým známým poskytnout vyrobený pervitin ke kouření.

Avšak tím, kdo stál u zrodu celého „podniku", byl Dušan Šeděnka.

„Známý z Letohradu si se mnou sjednal schůzku. Myslel jsem, že půjde o obchod s dřevěnými hračkami, ale dodal mi kontakt na Svobodu, že prý má léky na výrobu pervitinu," uvedl muž, který měl drogu v lese Borovec u Nového Jičína za údajné asistence Richarda Musila vařil.

„Třem obžalovaným hrozí trest odnětí svobody na osm až dvanáct let, Liboru Šimonovi na dva až deset let vězení," dodal státní zástupce Jan Vodička.

Lenka Kašparová