Soud dále udělil Novákovi ochranou zabezpečovací detenci, vyhoštění z České republiky na dobu neurčitou a povinnost zaplatit otci Jakuba 240 tisíc korun, nevlatnímu bratrovi 175 tisíc korun. Státu propadly fotoaparát, na který si Novák pořizoval obrazové záznamy ze znásilnění chlapce a přenosný počítač. Novák by měl putovat do nejtěžšího vězení u nás a to se zvýšenou strahou.

13.41: Novák dostal za vraždu Jakuba doživotí

Slovenský pedofil a vrah devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu dostal doživotí. K nejvyššímu možnému trestu u nás ho dnes odsoudil Krajský soud v Hradci Králové. Bestiální vražda dítěte, jak jí nazval zmocněnec poškozených Jaromír Adamec, se stala 4. května 2008 v Havlíč­kově Brodě.

11.11: Novák se nechá dobrovolně vykastrovat

Právník obžalovaného Nováka Rudolf Fori navrhl ve své závěrečné řeči spravedlivý trestu, jehož výši nechá na posouzení soudu. Poslední slovo měl obžalovaný Novák, který se zároveň rozhodl pro dobrovolnou kastraci. „Kdybych mohl, tak bych svůj čin vrátil zpátky,“ prohlásil Novák.

Možnost promluvit využil také otec zavražděného Jakuba. Před soudem Blaško zopakoval své ranní výroky, že vraždu syna odpustit nelze. „Lítost obžalovaného považuji jen za účelovou,“ řekl Blaško a požádal soud o vynesení spravedlivého rozsudku. „Dneškem se uzavře moje rodinná tragédie,“ konstatoval Blaško.

Rozsudek vynese soud v Hradci Králové o půl druhé.

10.41: Žalobkyně navrhla pro Nováka doživotí

Státní zástupkyně Hana Flídrová navrhla v závěrečné řeči pro Antonína Nováka doživotní trest.

„Obžalovaný byl bezpečně usvědčen ze znásilnění i vraždy,“ konstatovala Flídrová. Novák podle žalobkyně zneužil bezbranosti poškozeného a jeho věku k ukojení svých sexuálních pohnutek.

„Motivem vraždy bylo jednoznačně zbavení svědka, protože se bál prozrazení a nedal chlapci šanci přežít. Možnost další léčby u obžalované je prakticky nemožná a jeho společenská nebezpečnost je vysoce nebezpečná. Sami znalci nenavrhli další léčbu a spíše se kloní k jeho izolaci od společnosti,“ četla v závěrečné řeči Flídrová. Vražda na dítěti je podle ní fatální čin a obžalovaný tomu mohl předejít, pokud by se léčil, což odmítal. Jeho projevená lítost je podle znalců spíše lítost nad sebou samým a tedy účelová.

10.23: Novák se přiznal k obtěžování děti v Havlíčkově Brodě

Novák dnes přiznal, že před vraždou Jakuba obtěžoval další děti v Havlíčkově Brodě. Soudce dnes přečetl svědecké výpovědi dětí, kteří popsaly, jak si je Novák divně prohlížel a pozoroval. Po jednom z chlapců dokonce chtěl, aby ho doprovázel po městě. Děti pak Nováka poznaly na policejních fotografiích.

„Jel jsem na kole pro cigarety do Kauflandu. Po cestě jsem si všiml divného muže, který mě pozoroval. V obchodě mi cigarety neprodali, ale ten muž se nabídl, že mi je koupí. Musel za mnou běžet. Představil se jako Tomáš a nabízel mi peníze za to, když mu ukážu náměstí. Chtěl jsem se ho zbavit, tak jsem se s ním domluvil, že se sejdeme v neděli kolem jedné odpoledne,“ popsal setkání s Novákem jeden z chlapců, který pak na smluvenou schůzku nepřišel.

„Je to pravda. Proč jsem to dělal, ale nevím,“ řekl Novák soudu. Takto podobně odpovídal prakticky na všechny otázky během celého procesu.

Podle vyjádření ředitele psychiatrické léčebny ve východoslovenském Plešivci u Nováka neselhala ambulantní léčba, ale Novák sám, který léčbu nedodržoval a nespolupracoval. Podle něj byl Novák v takovémto případě pro společnost vysoce nebezpečný.

Proto bylo v prosinci 2008 rozhodnuto, že se musí Novák vrátit do ústavního léčení. Úřady ho ale nemohly sehnat, protože se nezdržoval v místě trvalého bydliště. Místa pobytu navíc před úřady tajil. V té době byl navíc již v České republice, kde si našel práci prostřednictvím firmy Heroja v podniku Valeo Humpolec.

Novák tajil své problémy se sexualitou i před dnes již bývalou manželkou Alenou Farkašovskou. Spolu se seznámili v psychiatrické léčebně v Plešivci. Farkašová si myslela, že tam byl Novák kvůli alkoholismu. Podle ní měl brát nějaké léky, ale tvrdil, že mu nedělají dobře.

Soudce právě ukončil dokazování, protože státní zástupkyně Hana Flídrová ani obhájce Rudolf Fori neměli další návrhy na dokazování.

Nyní jednotlivé strany přednášejí své závěrečné řeči.

09.00: Hynek Blaško: Od Nováka žádnou omluvu neberu

K soudu dnes poprvé přišel i otec Jakuba Hynek Blaško. Ten Deníku ještě před zahájením dnešního hlavního líčení řekl, že od Nováka nepřijme žádnou omluvu.

„V metru jsme se nepotkali a on mi nešlápl na nohu. To bych mu ještě možná odpustil, ale vraždu mého syna nikdy!“

Novák do soudní síně přišel tak, že se k veřejnosti otočil zády. Bylo vidět, že se chce vyhnout pohledu do míst, kde nyní sedí Hynek Blaško, který už před zahájením celého procesu řekl, jiný trest než doživotí pro něj nepřichází v úvahu.

Proces v soudní síni sledují desítky novinářů. Soudce Petr Mráka řekl, že rozsudek nad Novákem vynese dnes mezi jednou a druhou hodinou odpoledne.

Ještě než soudce začal číst výpovědi dalších svědků, pozval si Nováka k sobě a ukázal mu fotoaparát a zeptal se ho zda je to ten, který si koupil a pořizoval na něj fotografie a video ze znásilnění Jakuba. Novák odpovědl, že ano.