U pardubického soudu byl podpořit svého kolegu, který stejně jako on před lety obchodoval s opočenským Václavem N. Urbanem. Ten byl v roce 2001 odsouzen na 14 let a šest měsíců za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů. V současnosti je již na svobodě.

Na počátku letošního roku ještě z vězení chtěl Urban po Zítkovi dva miliony korun za část dodávky kávy. Ta před lety propadla státu jako důkaz pro trestní věc, policie ji zabavila, protože v zásilce se nacházela velká dodávka kokainu. Na Zítkův majetek však byla vydána exekuce. V té už přišel o les za přibližně dvacet tisíc, další exekuce je uvalena na jeho dům. „Takové peníze stejně nemůžu nikdy zaplatit,“ míní Zítko, který se marně snaží zvrátit rozhodnutí okresního soudu, jež podle něj nebylo pravomocné. Podal trestní oznámení, to však zamítl okres i kraj.

„Svého známého, který je v obdobné situaci, jsem chtěl především psychicky podpořit. Urban stejně nepřišel, myslíme si, že odjel do Kolumbie,“ uvedl včera odpoledne Zítko.

Aby zvrátil exekuce, obracel se i na ombudsmana, ministra spravedlnosti, Nejvyšší státní zastupitelství ČR: „Bylo mi sděleno, že soudní rozhodnutí nelze zvrátit. Samozřejmě, že mám obavy. Ale nezbývá mi než čekat,“ konstatuje Zítko.

Kauza Václava N. Urbana byla v tuzemsku označována jako případ nejslavnějšího drogového bosse všech dob. Jako státní zástupce na něm tehdy pracoval dnešní rychnovský senátor Miroslav Antl. V Senátu Parlamentu ČR zdůvodňoval, proč je potřeba stanovit přísnější tresty pro mezinárodní drogové delikty, a tímto konkrétním případem z Opočna právě argumentoval. „Je paradox, že ještě z vězení odsouzený pronásledoval svědky,“ uvedl pro Deník Miroslav Antl.