Žádný případ nebyl za poslední dlouhé měsíce u hradeckého krajského soudu tolik sledovaný. Ani hrůzný zločin matky, jež zabila dvě právě narozené děti, výkon polských zlodějů, kteří v Česku vykradli více než čtyři stovky rodinných domů. A navíc neobvyklou metodou.

Kauza Nečesaný je totiž ještě třaskavější.

Hlavní důvod je jasný. Ještě nikdy se nestalo, aby byl verdikt nad člověkem odsouzeným za pokus o vraždu zrušen – a on navíc puštěn na svobodu, jak se to minulý rok na jaře stalo Lukáši Nečesanému.

Další důvody pro výjimečnost tohoto soudního procesu jsou spjaté s rodinou obžalovaného mladíka.

Zaprvé jsou to peníze. Jeho otec Luděk, ředitel liberecké krajské nemocnice, najal na záchranu svého syna advokátskou elitu. Petr Dítě i Oldřich Chudoba jsou špičky v oboru. S rodinou navíc dříve spolupracoval Vlastimil Rampula, bývalý pražský vrchní státní zástupce.

„Za obhajobu jsem utratil dva až tři miliony korun," přiznal Nečesaný senior. Podle zasvěcených však částka byla ještě vyšší.

Nečesaný tyto vydané peníze spojuje s tím, že byl policií obviněn z braní úplatků ve výši minimálně 19 milionů korun. Vyšetřovatelé však nesouhlasí, tvrdí, že korupční linii začali řešit ještě dříve, než se Nečesaný starší pustil do boje za svého syna.

Zadruhé je to politický vliv. Zrušení rozsudku dosáhla exministryně spravedlnosti Helena Válková – prý kvůli perfektně zpracovanému posudku, který jí předložili Nečesaného právníci.

Za to, aby se o případ zajímala, se přimluvila liberecká poslankyně za hnutí ANO Jana Pastuchová. Ta se znala 
s Nečesaným starším z doby, kdy on působil jako ředitel nemocnice v Karlových Varech a ona byla náměstkyní místní záchranné služby.

„Je to případ z mého regionu," vysvětlovala, proč využila svůj vliv.

Zatřetí jsou to emoce. Na jedné straně mladý kluk, na druhé napadená paní, která je na tom špatně psychicky. Případ je především po jejím výroku, že ji napadl právě Nečesaný, velmi vypjatý. Rodina za mladíka bojuje.

Ve čtvrtek nastane další důležité datum v této kauze.

Od útoku ke zrušení rozsudku. To přinesl případ Nečesaný

Hradec Králové - Měl by padnout další  rozsudek v případu, který začal před více než třemi lety brutálním útokem na kadeřnici z Hořic.

Co všechno se za tu dobu v kauze Nečesaný událo?

Únor 2013 – V hořickém kadeřnictví byla brutálně napadena a oloupena třiapadesátiletá žena.
- Lukáš Nečesaný se přihlásil jako svědek.
- Policie mladíka později zadržela a obvinila z pokusu o vraždu.

Listopad 2013 – Začalo hlavní líčení u Krajského soudu 
v Hradci Králové. Nečesaný vinu odmítl.

Leden 2014 – Soudci mu za pokus o vraždu udělili šestnáct  let vězení.

Březen 2014 – Vrchní soud vrátil případ do Hradce.

Duben 2014 – V Liberci vystoupil Luděk Nečesaný a vyhlásil válku policii. Stěžoval si na její postup při vyšetřování i zatýkání syna.

Květen 2014 – Hradecký soud opět poslal Nečesaného  na šestnáct  let do vězení.

Červenec 2014 – Vrchní soud snížil mladíkovi trest na třináct roků.

Říjen 2014 – Obhájci podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Později je stáhli.

Květen 2015 – Nejvyšší soud  projednal stížnost pro porušení zákona, kterou podala exministryně Helena Válková, a zrušil Nečesanému trest.

Září 2015 – Proces se vrátil ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Kadeřnice tváří v tvář ukázala na Nečesaného a prohlásila: „Udělal to on." Soudce si vyžádal znalecký posudek paměti ženy.

Únor 2016 – U soudu vystoupili znalci, kteří zkoumali paměť poškozené. Soudce Vacek rozhodl, že verdikt vynese na konci dubna.