Žena totiž byla alkoholička. Kvůli jejímu nevhodnému chování se zhoršil psychický stav obžalovaného, který při hádce „vybuchl". Rozsudek je pravomocný.
Praštil ji celkem 23krát
Případ se stal loni v květnu. Pekova žena byla podle spisu závislá na alkoholu a napadení se stalo po vzájemné hádce. Pek o manželku rozbil dřevěnou židli nebo prkénko na krájení masa, uhodil ji dvířky od koupelnové skříňky a bil ji například kladivem či gumovou paličkou.
Celkem ženě uštědřil nejméně dvacet tři ran.
Podle obžaloby po incidentu nechal ženu ležet na podlaze v kuchyni a ta zemřela kvůli úrazovému a krvácivému šoku. Pek šel spát a po probuzení přivolal záchrannou službu, jeho manželka však už byla mrtvá.
Proti původnímu rozsudku osmi let vězení se odvolalo státní zastupitelství, které chtělo, aby byl čin posouzen jako vražda a obžalovaný dostal přísnější trest. Toto odvolání vrchní soud zamítl jako nedůvodné. „Žádný z útoků nebyl vyloženě likvidačního charakteru," vysvětlil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.
Vrchní soud naopak souhlasil s odvoláním Pekova advokáta, podle kterého bylo chování jeho klienta vyvoláno omluvitelnou pohnutkou. Na špatném psychickém stavu obžalovaného se totiž podle soudu podílela svým chováním poškozená.
Při projednávání případu vyšlo najevo, že spolu manželé žili dvacet devět let, z toho posledních patnáct roků byla žena údajně závislá na alkoholu.
Podle soudu byl její muž nešťastný, protože se prokázalo, že například v opilosti po malém městě žebrala, podváděla ho nebo se na veřejnosti chovala nedůstojně. „Styděl se za její chování, chtěl jí pomoci," zmínil Lněnička.
Polehčující věc: Nervový výbuch
Nakonec ale u muže ze všeho nastal „nervový výbuch". Podle soudu tyto polehčující okolnosti pro uložení mírnějšího trestu nevzal v potaz Krajský soud v Hradci Králové.
Muž se k činu přiznal a litoval toho. Před vrchním soudem tvrdil, že se snažil marně ženu přesvědčit, aby pití zanechala. „Hrozně mě mrzí, co se stalo," řekl Pek při závěrečné řeči.