Škody na majetku vichřice napáchala i v Sopotnici. „Nejhůř dopadl asi kostel, naši školu vichřice chytla taky, odlítaly nám tašky ze hřebene na polovině střechy. Na provoz školy to nebude mít vliv,“ uvedl Josef Jan Kopecký, ředitel sopotnické školy.

Téměř den čekali na elektřinu

Samostatnou kapitolou řádění vichřice byl výpadek elektrické energie a problémy v dopravě jako následek silnic zablokovaných spadlými stromy. ČEZ informoval, že k sobotní 20. hodině se poruchy vyhledávaly nebo v lepším případě již opravovaly například v Brandýse nad Orlicí, Albrechticích, Helvíkovicích, Horní Dobrouči, Lukavici nebo Chocni a Ústí nad Orlicí. Teprve včera ráno byla obnovena dodávka elektrické energie v Brandýse nad Orlicí.

„Vypnuli to v sobotu kolem půl jedenácté a elektřinu pustili dnes o půl deváté, to je asi po dvaadvaceti hodinách. Zkoušeli jsme volat na poruchovou linku ´čezu´, ale ta byla obsazená, což chápeme. Takže jsme o výpadku nebyli nijak informováni,“ řekli Deníku manželé Hubení z Brandýsa. Těsně za hranicemi okresu, ve Sloupnici, byli bez elektřiny ještě včera dopoledne.
Na území okresu bylo větrem vyvráceno obrovské množství stromů, které zablokovaly železniční trať a silnice. Bojovali s nimi dobrovolní i profesionální hasiči.

Stromy zavalily některé silnice

Jak se situace promítla do silniční dopravy, nám přiblížil Luboš Marek, vedoucí ústeckého provozu Správy a údržby silnic Pardubického kraje. „Byl uzavřen úsek Domoradice – Mravín na Vysokomýtsku, stále je uzavřená komunikace číslo 360, to znamená silnice z Ústí nad Orlicí přes Andrlův chlum na Řetovou, i číslo 368 ze Strážného na Tatenice. Tam se to v sobotu večer otevřelo, ale znovu foukl vítr a popadaly nebo se nahnuly další stromy,“ uvedl včera Luboš Marek. V jednom směru se jezdilo také jen v Líšnici, kde je vytrhaný kus silnice. „Těžko říct, kdy budou tyto úseky otevřeny. Ale je předpoklad, že v neděli večer, protože práce se přerušily jen v nočních hodinách,“ dodal.