Když Stanislav Hyroš upadl v prodejně masny v centru města do bezvědomí, byli záchranáři z Poličky právě na výjezdu u dopravní nehody. Na místo byla proto vyslána sanitka z dvacet kilometrů vzdálených Svitav. Také tuto posádku však během jízdy odvolali k jinému bezvědomí do Hradce nad Svitavou. Do Poličky se tak vydala záchranka z Litomyšle.

„Od nahlášení do příjezdu sanitky uběhla téměř půlhodina. Největším paradoxem přitom je, že jen několik desítek metrů od místa, kde můj manžel zkolaboval, stojí druhý, plně vybavený vůz záchranné služby. Ale Pardubický kraj neuvolnil peníze na další posádku,“ říká Drahomíra Hyrošová.
Zoufalá žena věří, že kdyby byla druhá sanita k dispozici, nemusel její muž zemřít. „Byli by u něho maximálně během pěti minut a on mohl žít. Takto byl pětadvacet minut v bezvědomí a už se nikdy neprobral,“ dodává Hyrošová se slzami v očích.

Radní Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Josef Janeček však vidí událost jinak. „Zákon nám ukládá, aby byla sanita na místě události do patnácti minut od chvíle, kdy převzala pokyn k výjezdu. Litomyšlská záchranka byla u pana Hyroše do čtrnácti minut. To, že bližší posádky byly zrovna na výjezdu nebo povolány jinam, se bohužel může stát všude,“ reagoval na stížnost pozůstalých Janeček.

Jeho odpověď rodinu zemřelého muže doslova šokovala. „To je nejvyšší vrchol arogance. Když rušili místní nemocnici, slibovali nám, že posílí záchrannou službu, aby nedošlo ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Avšak zůstalo jen u slov. A tady je výsledek. Kolik lidí bude muset ještě zemřít, aby radní změnili svůj postoj,“ ptá se za celou rodinu sestřenice zemřelého muže Stanislava Burdychová.

René Flášar