V pondělí o tom rozhodl krajský soud, který vyučeného zedníka z Police nad Metují uznal vinným také z toho, že organizoval úvěrový  podvod a vyhýbal se nástupu do vězení. Obžalovaný musí své dceři zaplatit 220 tisíc korun, dalších 85 tisíc má zaplatit bance, které nesplácel úvěr na auto. Turko, který svou vinu odmítl, se proti rozhodnutí na místě odvolal.

Trýznil tříleté dítě

Turkova dcera vyrůstala u adoptivních rodičů. Její matka jí jednou ukázala Turka a prozradila jí, že je to její biologický otec. Turko to však dívce zapřel a navázal s ní intimní vztah. Podle státního zástupce s ní nejméně pětkrát souložil. U soudu pak tvrdil, že o jejich příbuzenství nevěděl. Podle expertiz je však skutečně dívčiným otcem.

Mladá žena za Turkem několikrát  jela do Německa, kde pobýval se svými čtyřmi dětmi a bývalou ženou, která se  živila prostitucí. Dívka tam hledala práci. Při návštěvách se seznámila s německým milencem Turkovy bývalé manželky a  uvěřila, že s ní chce žít v Česku a že jí chce dát 60 tisíc eur, aby pro ně zakoupila byt.

Když si však přijela pro peníze, Turko jí zakázal se s Němcem setkat a uvěznil ji i s jejím malým synkem v bytě.

„Už po příjezdu mi došlo, že mi lhal. Od začátku se ke mně choval agresivně," vypověděla pětadvacetiletá žena a vylíčila fyzické i psychické násilí, kterého se na ní dopouštěl. „Vulgárně mi nadával a vyhrožoval, že mi rozbije držku a uřízne mi hlavu," uvedla  poškozená. K poslušnosti ji chtěl přimět i tím, že jejího tehdy asi tříletého syna sprchoval ledovou vodou a vyhazoval za hlavu do vzduchu.

Má z otce hrůzu

Později se ukázalo, že jejího německého přítele stíhá policie za to, že od důvěřivé staré paní vylákal desetitisíce eur a část dal Turkově bývalé ženě a  Turkovi. Podle státního zástupce Tomáše Šimka Turko dívku držel v zajetí, aby neprozradila, kolik peněz se ženou z Němce vytáhli.

Dívku nakonec vysvobodili její známí, kteří za ní přijeli do Německa. Zatímco se hádali s Turkem, ženě s dítětem se podařilo z bytu utéci. „Ani boty jsem neměla," řekla soudu. Po tomto zážitku se u ní rozvinula posttraumatická stresová porucha a z Turka má dodnes panickou hrůzu.

Turko u soudu tvrdil, že  dcera přijela do Německa, aby se starala o jeho děti. Podle něj dostávala 300 eur měsíčně, ale nic nedělala, takže se o všechno se musel starat sám. „Kdyby to byla pravda, neměla důvod z takového ráje utíkat ve stresu a bez bot," podotkl k tomu předseda senátu Petr Mráka.

Žalobce pro Turka žádal desetileté vězení, podle soudu je však udělený trest přiměřený.