Muž zemřel na vdechnutí krve

„Nejprve do něj vrazil, vzápětí ho uchopil za límec, nejméně jednou ho udeřil pěstí do spánku, podtrhl mu nohy a hodil ho na zem, na kterou poškozený narazil obličejem a upadl do bezvědomí,“ uvádí se v rozsudku. Kromě tříštivé zlomeniny nosu a oděrek v obličeji tím napadenému muži způsobil krvácení pod omozečnice a tvrdou plenu mozkovou. Bezprostřední příčinou smrti bylo podle závěrů soudu vdechnutí krve do plic ze zlomeného nosu.

K události došlo v pátek kolem desáté hodiny večer v Jungmannových sadech. Muž, který útok mladého výtržníka zaplatil životem, však nebyl prvním, koho napadl. V průjezdu, kterým opilý a zdrogovaný Hladil osudného večera procházel, stála s napadeným mužem žena, rovněž na ni zcela bezdůvodně zaútočil.

„Nejprve do ní vrazil a poté ji několikrát udeřil pěstí do obličeje a srazil ji na zeď domu, o kterou se udeřila do hlavy a zůstala ležet na zemi v bezvědomí,“ popsal soud.

Ženě tím způsobil otřes mozku, brýlový hematom, vícečetné oděrky v obličeji, podkožní krevní výrony v dolní čelisti a zhmoždění mozkové tkáně v oblasti pravého temenního laloku.

Dva a půl měsíce v nemocnici

Se zraněními, která utrpěla, byla žena transportována na urgentní příjem královéhradecké Fakultní nemocnice. Ve zdravotnických zařízeních strávila přes dva měsíce.

K odhalení a dopadení násilníka stačilo kriminalistům pouhých dvanáct hodin. Státní zástupce mladíka obvinil z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Kromě šestiletého trestu dostal mladík soudně nařízenou ústavní psychiatrickou léčbu. Čin totiž spáchal nejen pod vlivem alkoholu, ale i marihuany.

Soudní přelíčení se nakonec nekonalo, zúčastněné strany se dohodly a krajský soud dohodu o vině a trestu potvrdil. Pravomocně odsouzený Štěpán Hladil se rovněž zavázal k úhradě nemajetkové újmy a škody v celkové výši přes 1,7 milionu korun.

Do úhrnného šestiletého trestu soud mladíkovi započítal i dopravní nehodu, kterou způsobil o deset dní dříve na křižovatce ve Vysokém Mýtě. Opět pod vlivem marihuany. Navíc ani nevlastnil řidičský průkaz. Při nehodě se lehce zranil řidič vozidla, kterému zdrogovaný Hladil nedal přednost.