„Když stavební úřad vydá nějaký příkaz, rozkaz, něco, co musí lidi udělat z hlediska stavebního zákona, nastupuje exekuce. Není jen finanční, ale je i na vymáhání nepeněžitých pohledávek, což jsou vykonatelná rozhodnutí," uvedla Helena Sedláková ze stavebního úřadu v Holicích. Ten kauzu převzal po stavebním úřadu ve Vysokém Mýtě, kterému ji krajský úřad kvůli údajné liknavosti sebral.

Společnost Multiagro vyrábí civilní střelivo a obchoduje se zbraněmi a střelivem. K těmto účelům má v bývalém zemědělském areálu zkolaudovány tři objekty, jeden slouží původnímu účelu a jedna budova je v rozvalinách. Pět skladů ale firma pro uložení zbraní, střeliva a munice zkolaudováno nemá.

Majitel společnosti Martin Rudolf řekl, že požádal stavební úřad ve Vysokém Mýtě o změnu účelu užívání několika objektů, zatím však kvůli chybějícímu souhlasu hasičů rozhodnutí nepadlo.

„Do 20 dnů máme stavby uvést do původního stavu. Původně trezor, kde jsou teď uloženy zbraně a střelivo, byl kravín, tak pravděpodobně, abychom tam mohli krávy uvázat, tak budeme muset dát zpátky žlaby a udělat řetězy," uvedl s nadsázkou Rudolf. Podobně mluví o tom, že munici uskladní na venkovním prostranství pod plachtou, jako to praktikuje ruská armáda.

Policie po kontrolách od února ze Slatiny odvezla osm nákladních aut munice včetně semtexu a případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti. (čtk, zr)