Mohl strávit až patnáct let za mřížemi za to, že předminulý rok podpálil textilku Juta ve Dvoře Králové nad Labem. Dvaadvacetiletý Lukáš Fencl z Trutnova ve středu odešel od Krajského soudu v Hradci Králové s tříletým trestem s pětiletou podmínkou. Do vězení se tak zatím chystat nemusí.

Státní zástupce si však ponechal lhůtu na odvolání a vzhledem k tomu, že požadoval trest nepodmíněný, s největší pravděpodobností se odvolá.

Mladík, který čelil obžalobě z obecného ohrožení, se před soudem k činu doznal. Při své výpovědi již v přípravném řízení Fencl uvedl, že pytle s granulátem v jednom z meziskladů zapálil z dlouhé chvíle. „Ta práce mě nebavila, chtěl jsem zastavit provoz,“ řekl policistům. Ve firmě přitom pracoval teprve tři dny.

Jakmile vše začalo doutnat, hoch v klidu odešel svačit. „V tu chvíli mě nenapadlo, že by to mohlo zahořet,“ řekl mladík, který byl i dobrovolným hasičem. Až teprve v okamžiku, kdy se plameny začaly šířit, se sám pustil do hašení. Při tom se nadýchal nebezpečných zplodin a na týden skončil v nemocnici.

Nebylo to tedy úmyslné založení s cílem někomu ublížit nebo se pomstít, což konstatoval při své závěrečné řeči jak státní zástupce, tak i obhájce Fencla. „Nelze říci, že by před soudem stál klasický žhář. Motiv jednání je nejasný, což potvrdily i znalecké posudky, podle nichž je mladík nevyzrálý a jednal jako adolescent,“ uvedl státní zástupce Vladimír Prokop.

Podotkl však, že u Fencla byly zachovány rozpoznávací a ovládací schopnosti. „Byl srozuměn s tím co jeho chování způsobí. Jeho jednání navíc vykazuje vysoký stupeň společenské nebezpečnosti. Nicméně pokud přihlédneme ke skutečnostem, kterými jsou nízký věk, doznání, bezúhonnost i posudky, navrhuji trest snížení v rozsahu tří až čtyř let nepodmíněně,“ upřesnil Prokop.

Obhájce Fencla se s jeho návrhem ve větší míře ztotožnil, avšak požadoval, aby byla mladíkovi poskytnuta šance uhradit způsobenou škodu a trest byl uložen tedy podmíněně. Jeho žádosti nakonec senát v čele s předsedkyní Annou Bímovou vyhověl.

„Klíčové k rozhodnutí bylo doznání obžalovaného, což podpořily i další nepřímé důkazy. Výše trestu byla uložena s ohledem na polehčující okolnosti, jimiž jsou doznání, lítost a snaha uhradit škodu a také skutečnost, že se následně obžalovaný snažil požár uhasit. Podmíněný trest byl uložen také proto, aby mohl obžalovaný způsobenou škodu splácet,“ objasnila předsedkyně Bímová. Fencl se po poradě s obhájcem práva na odvolání vzdal.

Požár textilky tehdy způsobil škodu 16 milionů korun. Na soud se s nárokem na náhradu škody obrátila společnost Juta a pojišťovna, která firmě uhradila pojistku. Fencl by tak měl zaplatit více než 10 milionů korun. „Všechno je mi skutečně líto a budu se snažit vše zaplatit,“ uvedl ještě na závěr obžalovaný.

Současně byl Fencl tímto verdiktem potrestán za krádež notebooku, které se podle obžaloby také dopustil.

Žhářství jako nemoc aneb pyromanie. Jak se projevuje?

Určitá fascinace člověka ohněm je však také podle psychologů normální. Skutečná pyromanie je totiž nekontrolovatelná. Patří k takzvaným impulsivním, nutkavým poruchám. Pravý pyroman si zkrátka nemůže pomoct, nedokáže svou touhu vidět plameny ovládnout.

Před činem cítí člověk trpící pyromanií značnou tenzi a při pozorování hoření pak vzrušení.

Někdy je to zároveň porucha sexuální preference, kdy pozorování ohně vede k sexuálnímu vzrušení, případně masturbaci a vyvrcholení.

Pyromani se občas vyskytují mezi příslušníky hasičských sborů, speciálně mezi dobrovolnými hasiči.