Pardubická policie obvinila 23letého muže z tresného činu krádeže. Dopustil se jí vloni v listopadu, když po hokejovém utkání v Pardubicích napadl 17letého fanouška hostujícího Liberce a sebral mu klubovou šálu. Za prohřešek, který chuligáni běžně považují za "zábavu" na kterou je zákon krátky, ale paragrafy stanoví až možnost dvouletého trestu.

V listopadu po hokejovém utkání, které domácí vyhráli poměrem 5:1 nad Libercem, se 23letý obviněný vrhl na 17letého fanouška Liberce a z krku mu sebral klubovou šálu. Okradený si to ale nenechal líbit a pachatele začal pronásledovat a dokonce jej chytil. V té chvíli však pachateli přišli na pomoc dva kumpáni a i s hokejovou trofejí utekli. Nutno dodaž, že se pravděpodobně nejednalo o fanoušky hokeje, ale úplně jiného sportu.

"Policisté samozřejmě začali pátrat nejen po šále, ale hlavně po pachateli krádeže. Toho dopadli i s předmětem doličným. Zcizenou šálu měl totiž stále na krku," popsala mluvčí pardubické policie Jana Drtinová.

Hokejová trofej sice měla hodnotu pouze dvě stě korun, ale zákon hovoří takto: „Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí“ a dále, že „čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě.“ Obě tyto podmínky 23letý podezřelý splnil a proto mu nyní hrozí soud a výhledově také 2 roky vězení.

Krádeže klubových šál jsou jedním z negativních jevů provázející zejména fotbalová a hokejová utkání, které některé typy "fanoušků" pokládají za "normální" a své jednání ospravedlňují zvláštní teorií, že jde legitimní čin, protože barvy soupeře je prý provokují případně jiná pochybná tvrzení.

"Tento zdánlivě banální případ budiž pro ostatní "sběratele" trofejí jiných sportovních klubů i ponaučením, že to nemusí skončit jen schválností nebo přestupkovým jednáním," uzavírá Jana Drtinová.