Jednoznačné je na případu, který v pondělí otevřel Krajský soud v Hradci Králové, snad jen to, že loni 18. dubna v domě v Legionářské ulici v České Skalici ležel zmlácený muž. Po třech dnech zemřel v nemocnici.

„Jsem nevinen. S poškozeným se znám od třinácti let, byli jsme kamarádi. Neudělal bych mu to. To odpoledne jsme s přítelkyní potkali poškozeného a druhého obžalovaného u kašny, pili jsme spolu krabicové víno a víno z plastových lahví. Já jsem vypil tak litr a půl vína, předtím jsem měl dvě dvanáctky. Poškozený byl taky opilý. Když jsme přišli domů, uložil jsem ho do postele," popsal sedmatřicetiletý Petr David Hofman předvečer tragické události.

Rozvedenému, nezaměstnanému muži se základním vzděláním, který v domě oběti vraždy občas přebýval, hrozí za vraždu až osmnáct let vězení.

Podle své výpovědi se ráno probudil a když nalezl poškozeného, jak chroptí v posteli a obličej má zakrvácený, zavolal mu záchranku.

Druhý obžalovaný, Miroslav Smoľak, který se bití kladivem do hlavy poškozeného údajně nepokusil zabránit, má ovšem jinou verzi. „Ráno jsme si spolu zakouřili a dali si víno. Petr se ke mě naklonil a řekl, že to včera přehnal a že kdyby k něčemu došlo, ať o tom mlčím," uvedl na policii Smoľak. K soudu se však muž, který byl bratrancem zavražděného a hrozí mu tři roky vězení, včera nedostavil.

Podle státního zástupce Milana Vacka je jediným důkazem v případu výpověď korunní svědkyně. Tou je partnerka Hofmana. „Prý viděla, jak první obžalovaný mlátí muže kladivem a druhý tomu přihlíží. Na rozbitém kladivu se otisky prstů nenašly," uvedl žalobce.

Hofman staví svou obhajobu na tvrzení, že do domu mohl vstoupit kdokoli. „Poškozenému se stalo několikrát, že ho někdo zmlátil. Prý si proto pod polštář dával sekyru. Docházelo k tomu, že jsme se ráno probudili a vedle nás spali neznámí lidé," řekl včera obžalovaný.

Krátce z obžaloby
„Nejprve bil poškozeného rukama a poté ho nejméně třikrát velkou silou udeřil do hlavy kladivem a způsobil mu tím rozsáhlé poranění hlavy s otokem mozku, které si vyžádalo operační zákrok a následnou hospitalizaci. 21. června 2012 muž zemřel na splývající lalůčkový zánět obou plic, který se rozvinul jako komplikace zdravotního stavu vzniklého v důsledku poranění hlavy."