Podle obžaloby se pletichy Strnad dopustil spolu s dalšími čtyřmi muži při vyhodnocování veřejné soutěže na revitalizaci pěší zóny v Žamberku. Zakázku nakonec získala firma Testa, která původně skončila na druhém místě.

Vítěz tendru, firma Agile, byla vyřazena proto, že prý nesplnila všechny požadavky zadavatele, tedy města Žamberk.

„Žádnou vinu rozhodně necítím"

Ryan Strnad, který svoji výpověď před soudem četl ze štosu papírů, vidí za celou kauzou pouze boj o moc nad vedením Žamberka. „Necítim se být vinen. Nikdo z nás, kdo tady sedíme jako obžalovaní, nic neukradl, ani neodcizil. Celá kauza má jasně politické pozadí, kdy se někdo snaží získat vládu nad Žamberkem," uvedl u soudu Strnad.

Podle něho firma Agile nesplnila požadavky stanovené zadavatelem soutěže. „Jedním z kritérií bylo jasně dané datum dokončení stavby. To však tato firma nedodržela a přestavbu by ve stanovený čas nestihla," uvedl bývalý druhý muž žamberské radnice. Dodal, že pozdní dokončení stavby ohrozilo získání dotace, a proto ji členové komise doporučili z tendru vyřadit.

V obžalobě stojí, že členové hodnotitelské komise v říjnu 2009 pro posouzení nabídek úmyslně nedodrželi stanovený postup a vyřadili ekonomicky nejvýhodnější nabídku společnosti Agile, která nabídla 10,8 milionu korun, a umožnili vítězství firmě Testa.

Pro tuto firmu neuvolněný místostarosta Strnad od roku 2008 vykonával účetní a ekonomické poradenství. Společnost nabídla cenu 18 milionů korun.

Po podpisu smlouvy s městem firma Testa uzavřela smlouvu se společností Agile, která stavbu za 12,2 milionu korun v termínu vybudovala. Firma tím získala prospěch pět milionů korun.

Obžaloba viní Strnada také z toho, že jako člen hodnotitelské komise neoznámil svou podjatost vůči společnosti Testa. Kvůli tomuto Strnadově jednání zastavilo vedení ROP Severovýchod poskytnutí dotace 21 milionů korun.

Následně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu za porušení zákona pokutu 250 tisíc korun.

„Nikdo neměl 
žádné výhody"

I toto obvinění Strnad u soudu odmítl. „Může to být dáno tím, že znám majitele firmy. Avšak náš vztah byl čistě obchodní. Za úplatu jsem pro ně prováděl ekonomické poradenství," uvedl Strnad.

Dodal, že se znal i s dalšími podnikateli, kteří měli o přestavbu zájem. „Žamberk je malé město. Nikomu jsem však nikdy neslíbil žádné výhody," řekl soudu Strnad.

Prý si několikrát za poslední dobu kladl otázku, zda vůbec mohl při výběrovém řízení někoho „protlačit". „Pokaždé jsem dospěl ke stejnému  závěru. Ne, nemohl. Nemohl jsem ani ovlivnit vyřazení firmy Agile ze soutěže. Vše probíhalo podle zákona," uvedl bývalý místostarosta.

Strnadovi hrozí v případě prokázání viny až deset let vězení, ostatním obžalovaným až osm let.