Poslanec pardubické SPD (Okamurovců) Jiří Kohoutek se po třech týdnech mlčení konečně vyjádřil ke kauze podivného kupčení s místy na kandidátce, které řeší policie.

Na případ upozornila v prosinci bývalá členka SPD Jindřiška Líbalová Trpkošová ze Srubů na Pardubicku, která na pokyn Kohoutka shromažďovala od členů peníze na údajné kauce v předloňských krajských volbách. Žádná kauce přitom potřeba nebyla. Otázkou je, zda nebyla spíše zástěrkou pro záměr strany financovat z příspěvků volební kampaň.

„Celá kauza je absurdní. Skutečné a nevratné příspěvky na kampaně od kandidátů vybíraly a vybírají téměř všechny parlamentní strany,“ píše sám Kohoutek v prohlášení.

Peníze se předloni od Líbalové přes centrálu SPD vrátily zpět do kraje, část přispěvovatelů se jich ale tehdy podle Kohoutka „vzdala ve prospěch strany“. Podle Líbalové je vše jinak: Zájemci museli za umístění na kandidátce platit. Po více než roce, měsíc po loňských parlamentních volbách, pak Kohoutek podal na Líbalovou trestní oznámení pro zpronevěru a pomluvu.

„Pan poslanec lže. Píše, že na mě bylo podáno trestní oznámení, ale už neřekl, jak dopadlo,“ reagovala Líbalová s tím, že policie údajně věc odložila, neboť všechny peníze už dávno vrátila.

Policie však zatím odložení případu nepotvrdila.

Lichvář křičí, chyťte lichváře?
Jiří Kohoutek čelí i problémům se svou minulostí poskytovatele nebankovních půjček, které zaváněly lichvou, ačkoliv jeho SPD sama podle svého programu chce lichvě zamezit. Na případ upozornil server Manipulatori.cz. Kohoutek vydal tento týden prohlášení, podle něhož už ve společnosti jako jednatel nefiguruje a tvrdí, že půjčky poskytoval maximálně „jen známým a známým známých“. Vysoké směnky, kterými byly pětitisícové půjčky kryty, byly prý jen obranou proti neplatičům a měly pokrýt případné výdaje na právníky a soudy.