Přímý přenos z procesu ZDE

„Ano, cítím se vinen. Do konce života budu litovat toho, co jsem udělal. Vypovídat nebudu, protože nechci opakovat to, co jsem popsal policii do protokolu,“ řekl s pláčem Novák a usedl na lavici obžalovaných. Tam pak po celou dobu procesu seděl se sklopenou hlavou.

O rozruch se včera postaral Novákův obhájce Rudolf Fori, bývalý soudce, který novinářům řekl, že by mu on sám jako soudce udělil trest smrti, pokud by to bylo možné. Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková Deníku řekla, že toto vyjádření je za hranicí profesní a advokátní etiky, a komora se výrokem obhájce Foriho bude zabývat.

Soudní řízení bude pokračovat výslechy svědků a znalců ještě dnes. Rozsudek by měl padnout v pátek.

Za zpřísněných bezpečnostních opatření začalo včera u hradeckého krajského soudu hlavní líčení s Antonínem Novákem. Státní zástupkyně Hana Flídrová obžalovala Slováka ze znásilnění a vraždy devítiletého Jakuba Šimánka. K trestnému činu došlo 4. května loňského roku v Havlíčkově Brodě.

Po přednesení obžaloby se předseda senátu Petr Mráka Nováka zeptal, zda se cítí být vinen. Novák souhlasně pokýval hlavou a řekl, že ano. Rozhodl se však, že nebude vypovídat a s pláčem se za svůj čin omluvil a řekl, že toho lituje. Soudce proto přečetl jeho výpovědi z přípravného řízení na policii. Slovák tehdy uvedl, že si Jakuba všiml v parku Budoucnost. Poté chlapci slíbil, že mu v ubytovně ukáže počítačové hry.

„Napadlo mne, že ho zkusím zlákat do mého pokoje a mít s ním sex. To se mi podařilo. Nikdo jiný v domě nebyl. Na pokoji jsem se ho zeptal, jak se jmenuje, a on řekl, že Jakub,“ popsal Novák události, které předcházely znásilnění.

„On věděl, že jsem za námi zamkl. Poslechl mne, celý se vysvlékl, lehl si na bok, já jsem mu masíroval přirození. Příjemné mu to asi nebylo, protože pobrekával, asi ho to možná bolelo. Pak jsem si to začal natáčet na foťák a zasunul prst do jeho konečníku a poté i přirození.“

Novák poté Jakubovi řekl, že ho odvede domů, avšak vedl ho městem s úmyslem ho zavraždit. V protokolu je i přesný popis, jak to udělal.
„Levou rukou jsem ho uchopil zezadu kolem krku do takzvané kravaty a začal ho silou škrtit. Zdvihl jsem ho tak, že měl nohy ve vzduchu. On kopal nohama a rukama se snažil se mě chytit. To trvalo asi dvě až tři minuty.“

Novák se chtěl ještě ujistit, že je Jakub mrtvý. Dal mu ruku na hruď a cítil, že mu nebije srdce. Po hrůzném činu se vrátil na ubytovnu a odjel z města ke známému do Kolína, kde byl později policií dopaden.

Bývalý soudce a nyní obhájce Antonína Nováka Rudolf Fori během přestávky soudního jednání při rozhovoru s novináři překvapil prohlášením, že by Novákovi udělil trest smrti, pokud by to bylo možné.

„Znalci řekli, že jeho resocializace je prakticky vyloučená. Obžalovaný je srozuměn s tím, že se dopustil zavrženíhodného trestného činu, a počítá s tím nejvyšším trestem,“ prohlásil Rudolf Fori. Počítá také s tím, že jeho klient bude s největší pravděpodobností odsouzen na doživotí. Novák v soudní síni seděl na lavici obžalovaných se sklopenou hlavou. Podle obhájce obžalovaný ve vězení čte Bibli a modlí se.

Novák po přestávce požádal soud, aby další jednání probíhalo bez jeho přítomnosti. Po krátké poradě senát jeho žádost zamítl s odůvodněním, že jde o závažnou trestnou činnost. Předseda senátu Mráka uvedl, že není vyloučeno, že se bude chtít Nováka zeptat na další okolnosti jeho případu.

U soudu byla včera také slyšena svědkyně, která se v osudný den setkala s Jakubem v parku. Všimla si i Nováka s fotoaparátem na krku. Také v soudní síni řekla, že Nováka na lavici obžalovaných poznává s tím, že je to ten samý člověk, kterého tehdy potkala v parku.

Před soudem včera vypovídala i svědkyně Alena Novotná z Kolínska. Ta Nováka ubytovala poté, co utekl z Havlíčkova Brodu. Podle ní to byl člověk, který se lidem nepodíval do očí a byl často nervózní. Svědkyně rovněž uvedla, že si její sousedé na Nováka stěžovali, protože z balkonu často sledoval jejich desetiletého syna. To jim bylo dost nepříjemné a mysleli si, že je Novák divný.

Hlavní líčení s Antonínem Novákem je u krajského soudu naplánováno do pátku, kdy by také mohl být vyhlášen rozsudek.

RADEK MARTÍNEK