Lanovky

„Už minulou sezonu jsme registrovali zvýšený počet výjezdů ke zraněným. Jedním z důvodů je, že obě největší střediska disponují sedačkovými lanovkami,“ uvedl k problematice Josef Šifra, náčelník Horské služby. Za úrazy nestojí pády z těchto zařízení, ale spíše fakt, že sedačky přepraví v krátké době podstatně více lidí, než tomu bývalo u tradičních vleků.


„Zimní sezona má na svém kontě řadu těžkých úrazů. Žádný z nich však neskončil smrtí lyžaře,“ bilancoval náčelník.
Prvenství jednoznačně mají fraktury horních a dolních končetin. Záchranáři tvrdí, že určitou část viny na tom nese technický sníh, který byl v končící zimní sezoně v podstatě jediným zdrojem pokrývky svahů.


Tvrdý dopad

„Technický sníh je moc rychlý a dopad příliš tvrdý. Doslova se lámou kosti. Nejčastěji jsme ošetřovali zlomeniny rukou, klíčních kostí, ale zaznamenali jsme i úrazy hlavy, zlomeniny holenních a stehenních kostí a řadu dalších úrazů,“ jmenoval náčelník důvody výjezdů záchranářů.
Šifra však zdůraznil, že přestože nejde o úrazy, které by ohrožovaly postižené na životě, jde o zranění, která jsou velmi bolestivá.


Úrazy hlavy

Úrazům hlavy dokážou z velké míry zabránit přilby. Především jsou stále více vidět na hlavách dětí. Úrazy hlavy patří mezi zranění, která bývají smrtelná.


Pojem vážného úrazu je také relativní. Jak zdůraznil Šifra, vždy záleží na rychlé a odborné pomoci. „Měli jsme tu i úraz, který by býval skončil tragicky, nebýt rychlé a duchapřítomné reakce lidí kolem. Muži při pádu zapadl jazyk a začal se dusit. Pomoc přišla od příbuzného, který byl na svahu s ním. My jsme pak zraněného převzali a nechali transportovat do nemocnice,“ vzpomněl na jeden z mnoha případů letošní zimy náčelník Horské služby Orlických hor.