Zaparkovanou Škodu Octavii, která stojí na křižovatce ulic Pichlova a Železničního pluku, zdobí již dlouhou dobu „botička“. Tu tam strážníci městské policie umístili 17. října s tím, že vozidlo stojí v křižovatce. Zdánlivě banální případ se nyní rozrostl do obřích rozměrů. Majitel vozidla, který tam tehdy údajně vůz nepostavil, dokonce podal na strážníky trestní oznámení.

Auto prý parkoval známý majitele

„Své auto s nápisy označující taxislužbu jsem den předtím půjčil svému známému z Běloruska. Ten mi pak následující den ráno donesl domů klíčky od vozu s tím, že auto stojí na uvedeném místě. Když jsem chtěl stejný den kolem čtrnácté hodiny odjet, zjistil jsem, že je na kole namontovaná botička. Za stěračem jsem měl lístek od strážníků s tím, že auto stojí v křižovatce,“ řekl našemu Deníku majitel vozu Jiří Ženka.

Když poté majitel vozu zavolal městskou policii, ta sice přijela, ale botičku nesundala. „Strážníci přijeli a já jsem jim označil řidiče, který sem auto zaparkoval. Oni mi však botičku nesundali a ta je na autě dodnes. Myslím si, že je to z jejich strany schválnost. Již delší dobu jsem ze strany městské policie terčem šikany. Na jejich počínání jsem tedy následně u Policie ČR podal trestní oznámení,“ potvrdil nám Jiří Ženka. Podle něj se trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele dopustil jak zasahující strážník, tak prý také přímo ředitel pardubické městské policie, který se případem rovněž zabýval.

Jakékoliv pochybení ze strany městské policie však ředitel strážníků rezolutně odmítá. „Jsou dány čtyři důvody pro sundání tzv. botičky. Za prvé, když přestupce zaplatí blokovou pokutu. To se nestalo. Za druhé, je–li známa totožnost osoby, která přestupek spáchala. Majitel vozu nám tuto osobu sice označil, ale neúplně. Údajně se jedná o občana Běloruska. My jsme tedy oslovili běloruské velvyslanectví a nyní čekáme na odpověď, zda tento člověk skutečně existuje a zda má na území ČR pobyt. Tedy ani v tomto případě nebyl shledán důvod pro odstranění botičky. V předešlém bodě je zahrnuta i třetí možnost – jsou–li provedeny úkony nezbytné ke zjištění přestupce. Poslední možnost pro sundání botičky je uhrazení manipulačního poplatku. Jelikož nebyl splněn ani jeden bod, důvod k sundání zatím nenastal,“ vysvětlil příčiny ředitel pardubických strážníků Petr Kvaš.

Nebude–li botička odstraněna do měsíce od jejího instalování, bude sundána a vozidlo odtaženo. „Myslím si, že to bude dřív. Zprávu z velvyslanectví čekáme každým dnem. Potvrdí–li se, že tento člověk existuje, budeme moci botičku sundat. Ovšem za předpokladu, že bude zaplacen manipulační polatek ve výši 400 korun. A zde by si měl pan Ženka uvědomit, že pokud to nezaplatí ten údajný Bělorus, tak to podle zákona stejně musí uhradit provozovatel vozidla, tedy on sám. A to už mohl dávno udělat,“ myslí si Petr Kvaš.