JE POTŘEBA MÍT ČISTÝ ŠTÍT

„Čekal jsem to. Ale mám svoji čest, budu za ni bojovat. Odvolám se,“ řekl po vyslechnutí rozsudku Martin Rudolf novinářům.

O co šlo? 3. prosince 2015 hejtman na setkání s občany v Králíkách přirovnal zbrojaře ke gaunerovi, a to v souvislosti s kontrolami muničních skladů, které po sérii výbuchů skladů ve Vrběticích začaly plošně po celé republice. Martin Rudolf sice v Králíkách osobně nebyl, o výroku se ale podle svého tvrzení dozvěděl od svého obchodního partnera z republiky Togo, který výrok zaregistroval a s firmou zbrojaře poté ukončil spolupráci. „Zbrojařina je citlivý obchod a je potřeba mít čistý štít,“ zaznělo mimo jiné při výslechu. Rudolf se podle svých slov cítil uražen. Po hejtmanovi žádal omluvu v tisku a odškodné 100 tisíc korun.

Hejtman se čtyřhodinového jednání z pracovních důvodů nezúčastnil. Jeho právní zástupce ale argumentoval, že v Králíkách nepadlo Rudolfovo jméno a také připomněl, že hejtman stále vztah se žalovaným považuje za vztah Rudolfa s krajem, nikoli za osobní.

Ačkoli obhájce Martina Rudolfa navrhoval výslechy dalších osob, včetně Martina Netolického, soudkyně Dana Anderová byla nekompromisní. Žalobu zamítla a v odůvodnění uvedla, že výrok sice může způsobit újmu na cti a žalobce se mohl cítit uražený, je ale třeba zohlednit okolnosti a situaci, ve které k němu došlo. Jak dodala, ze spisů i vyjádření Martina Rudolfa v tisku navíc vyplývá, že v muničním areálu nebylo všechno v pořádku. To dokládají i uložené pokuty. „Soud vychází z toho, že se nejednalo o kritiku nepřípustnou,“ zdůvodnila soudkyně své rozhodnutí.