„Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezoně bude bezpečné,“ uvedla včera mluvčí hasičů Vendula Horáková a přidala statistiku: „Během loňské topné sezony, tedy od října 2016 do března 2017, došlo v Pardubickém kraji ke 30 požárům způsobených komíny.“

„Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Při těchto požárech dochází i k usmrcení osob nebo k jejich zranění,“ uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková nejčastější příčiny a pokračuje:

„Je jasné, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že řada úmrtí při požárech jsou právě požáry v domácnostech. Stejně tak je potřeba mít v pořádku samotné topidlo. Nejčastější příčinou bývá špatná instalace topidla nebo jeho nesprávné umístění. Dále pak technická závada na topidle a jeho špatný stav.“

Lezl přes zábradlí mostu. Nechtěl z něj skákat, ale pouze natíral

Pardubice - Na tísňovou linku pardubické městské policie se obrátila žena s informací, že na nadjezdu u Parama přelézá starší muž zábradlí a zřejmě se chystá z mostu skočit. Strážníci ihned vyjeli na místo, jenže žádného muže na mostě ani pod ním už neviděli. „Operační důstojník tedy znovu kontaktoval oznamovatelku, aby přesně popsala místo, kde měl muž být. Nakonec strážníci našli muže za zábradlím a s velkou opatrností ho zkontaktovali. Muž byl překvapen, že se jej městská policie ptala, zda nepotřebuje s něčím pomoci. Místo sebevraha šlo totiž o dělníka, který natíral kovovou konstrukci zábradlí,“ uvedla mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová. Obě strany si oddechly a muž si na doporučení strážníků oblékl pracovní reflexní vestu. Další telefonát o sebevrahovi pak už na linku 156 nepřišel. (sejk)

Mladíkovi sázka na drogy nevyšla

Svitavsko - Snažit se vydělat obchodem s drogami je velmi rizikovou investicí. Své o tom ví teprve jednadvacetiletý mladík z Brněnska, který si v těchto dnech vyslechl obvinění za přechovávání drog. Ty chtěl dovézt v červnu na hudební festival v okrese Svitavy. Extázi, LSD a kokain, o kterých tvrdil, že je má pro vlastní potřebu, však na akci nedovezl. Drogy zabavili při kontrole věcí a vozidla pracovníci celní správy. Mladému muži v případě prokázání viny hrozí až pět let za mřížemi.