Několik let se vlekoucí kauzu začal soud projednávat v listopadu. Bývalý politik měl podle obžaloby podvodně vylákat podpisy na čtyřech směnkách po svém bývalém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi. Podepsat se pod ně měl Švec v době, kdy už propadal těžkému alkoholismu, byl už mnohdy nepříčetný a s ochabujícím úsudkem. Několik měsíců poté Švec zemřel. Severa vymáhal proplacení údajné půjčky po Švecovi těsně před jeho smrtí, poté po jeho ženě.

„Otec v té době už vůbec nevěděl, co se děje. Nic jiného než láhev ho nezajímalo, jeho zdravotní problémy se stále zhoršovaly,“ uvedla jako svědkyně dcera podnikatele Adéla Švecová.

„Nikde v účetnictví Švecových firem nejsou o půjčce od obžalovaného žádné záznamy, nic,“ řekl v pondělí další předvolaný svědek, rodinný známý a správce dědického řízení po podnikateli Jaromír Bayer. Dodal, že pro Švece zpracovával účetnictví již od roku 2010, od kdy začaly být směnky datovány.

Švec zemřel v roce 2013, kdy měly být půjčky splaceny. Státní zástupce tvrdí, že podnikatel neměl důvod si od Severy, který navíc sám nemá takové jmění, půjčovat. Panují navíc pochybnosti o různé dataci směnek: Švec se pod všemi podepsal takřka identicky, což je podle písmoznalců podivné.

Jiný jejich závěr však Severu naopak podporuje, Švecovy podpisy na směnkách jsou prý pravé. Jiné dvě expertízy ze tří také tvrdí, že Švec nebyl před svou smrtí ve stavu, aby nebyl schopen rozpoznat důsledky svého jednání. Byl prý stále při smyslech a duševně zdráv.

Právě v tom se totiž výpovědi svědků liší. Třeba Švecova dcera řekla, že se jejich domov kvůli epileptickým záchvatům otce a jeho sebepoškozování stal „válečnou zónou“. S matkou se proto odstěhovala k babičce. „Doma se nedalo už být,“ řekla.

Severa se proti svědectví svědků, podle nichž byl Švec kvůli alkoholu nesvéprávný, ohradil s tím, že jsou pod vlivem tendenčně zpracované reportáže jisté televize. „Dotyčný redaktor, který reportáž točil, je zároveň zaměstnancem advokátní kanceláře paní Švecové,“ prohlásil v pondělí Severa.

Ze slov účetního Bayera rovněž vyšlo najevo, že Švecovy firmy nebyly v tak dobrém stavu, jak se zdálo z obžaloby. „Z akciových obchodů vyšel Švec se ztrátou osm milionů korun, měl úvěry u bank a také u společnosti Karlovarské minerální vody,“ uvedl Bayer. Dluhy se podařilo uhradit z prodeje firem po Švecově smrti.