Všechny obžalované hradecký soud již 15. listopadu 2007 odsoudil. Případem se zabýval v odvolacím řízení vrchní soud, který kauzu vrátil do Hradce k dalšímu projednání.

Obžalovaného Jindřicha Šimona včera senát znovu poslal na sedm let do vězení s dozorem, Jaroslavu Dvořákovi původní sedmiletý trest snížil o jeden rok, u Oldřicha Pilaře setrval na původním pětiletém vězení.

S nižším trestem odcházel včera od krajského soudu Jakub Pavelec. Vloni 15. listopadu mu senát uložil šestiletý pobyt za mřížemi, včera soud přehodnotil jeho skutek a překvalifikoval jej z podílu na organizovaných loupeží na nepřekažení trestného činu. Udělil mu jen roční vězení s podmínečným odkladem na dva roky.

Na lavici obžalovaných usedl také Josef Špaček. Stejně jako vloni i tentokrát senát upustil od jeho potrestání. Muž si již odpykává za jinou trestnou činnost osmileté vězení a podle předsedkyně senátu Anny Bímové tento trest je dostatečný.

Původně bylo z organizovaných loupeží obžalováno sedm lidí. Michalu Benešovi vrchní soud v odvolacím řízení potvrdil pětiletý trest uložený hradeckým soudem, jediná žena, Jana Kysilková, byla vloni zproštěna obžaloby.

Loupeže skupina mužů prováděla ve většině případů v kuklách za použití střelných zbraní, používala i fyzické násilí. Svou trestnou činností pachatelé způsobili škodu za více než dva miliony korun.

Včerejší rozhodnutí hradeckého krajského soudu není pravomocné. Státní zástupce a tři obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, Pavelec se proti rozsudku na místě odvolal. Špaček se vzdal práva na odvolání.

(hd)