„V polovině loňského roku došlo v menší obci na Břeclavsku k únosu mladého muže, který byl převezen do domu v Pohodlí u Litomyšle. Únosu se dopustili dva muži, a to 35letý uživatel domu z Pohodlí společně s 30letým známým z Brna. V malé obci na jižní Moravě napadli 28letého muže, kterého násilně dostali do vozu a převezli na Svitavsko. Drželi ho ve sklepě domu svázaného. Chovali se k němu otřesným způsobem, co jsem nikdy neviděl. Několik dní ho fyzicky týrali i za pomocí nástrojů. Po několika dnech zemřel,“ přiblížil případ šéf krajské kriminálky Milan Šimek.

Z pátrání po pohřešované matce a tříletém dítěti.
Šokující výsledek pátrání v horách. Podle policistů to byla vražda a sebevražda

Útočníci se snažili těla zbavit, aby nebylo dohledáno, a pokud by ho policie našla, aby byla ztížená identifikace oběti. „Po těle muže stále pátráme,“ dodal Šimek.

V sobotu 11. února spadla klec, svitavští policisté dostali informaci, že v domě v Pohodlí zemřel muž, a oba útočníky zadrželi. Jednoho dopadli na Svitavsku na parkovišti u supermarketu, druhého na Moravě. Mladší muž se policii přiznal a naznačil, kde by tělo mohlo být. Starší obžalovaný odmítl vypovídat.

„Oba muži jsou obvinění ze zbavení osobní svobody s následkem smrti. Motivem byl údajný majetkový delikt ze strany poškozeného. Obviněné dobře známe. Starší muž byl asi desetkrát trestán pro majetkovou a násilnou trestnou činnost. Mladší byl trestán sedmkrát za krádeže a drogy,“ uvedl kriminalista.

Zdroj: Policie ČR

Minulý týden je Okresní soud ve Svitavách poslal oba do vazby. Na Svitavsku pokračuje intenzivní vyšetřování policie. Podle policie domem v Pohodlí prošlo hodně lidí a trestné činnosti by mohlo být daleko více.

„Starší muž kolem sebe vybudoval auru strachu. Je to vyznavač bojového umění, které dřív provozoval. Máme poznatky, že starší obviněný měl v domě v Pohodlí držet a fyzicky napadat další osoby. V domě měla platit jakási pravidla, při jejich porušení měl přijít trest v podobě omezení pohybu, fyzického napadání a tak dále. Napadáni měli být jak muži, tak ženy,“ podotkl Šimek.

Na Svitavsku to není první podobná vražda:

Pavel Lefler ml.
Za ubití otce čtyř dětí dostali 9 let

Policie proto vyzývá, aby se jim přihlásili další lidé, kteří mají s domem v Pohodlí zkušenosti nebo ví, co se tam dělo. „Nemusí mít nikdo strach, oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim vysoký trest,“ ujistila mluvčí policie Markéta Janovská.

Oba muži jsou obviněni ze zvlášť závažného zločinu zbavení osobní svobody s následkem smrti. Hrozí jim nepodmíněný trest ve výši osm až šestnáct let.

Zdroj: Iveta Nádvorníková