Policie v současné době vyšetřuje případ ženy, které podvodník „vybílil“ účet. Kvůli jednomu telefonátu přišla o čtyřicet tisíc korun. Podvodník se tvářil jako zaměstnanec České spořitelny a projevil starost, zda žena neztratila platební kartu.

„Poškozené sdělil, že přes její platební kartu mají v bance provést nějaké operace do zahraničí a celá věc se mu zdá podezřelá,“ sdělila policejní mluvčí Dita Holečková. Žena na trik naletěla a falešnému úředníkovi prozradila nejen číslo své platební karty, ale dokonce i PIN. Že to byla velká chyba, zjistila až druhého dne při výběru z bankomatu, kdy už byl zůstatek jejího účtu výrazně nižší.

Zaměstnanci peněžních ústavů nežádají, aby jim klienti sdělovali citlivá data po telefonu. „V případě podobných telefonátů, kde volající žádá sdělení informací k bankovnímu účtu nebo platební kartě, doporučujeme takový hovor ukončit a případně banku kontaktovat zpět zavoláním na ověřené, oficiální telefonní číslo,“ řekla mluvčí policie.

Hořelo auto v Červené Vodě
U motorestu hořelo auto, škoda téměř půl milionu

Největší česká banka u nás zaregistruje měsíčně několik klientů, kteří naletěli. „Obrá-tí-li se na nás takto postižení klienti,vždy přistupujeme k okamžité blokaci platební karty. V případě, že podvodníci mezitím zneužili klientovu kartu k platbám, řešíme vzniklou škodu individuálně. Zároveň klienty kontinuálně upozorňujeme na nebezpečí phishingu, vishingu a dalších podvodných praktik, naposledy například v kampani s populárním youtuberem Broňou Sobotkou,“ uvedl Filip Hrubý z tiskového centra České spořitelny.

Československá obchodní banka se s případy okradení klientů prostřednictvím podvodných telefonů setkává minimálně. „Zaregistrovali jsme jednotky případů,“ uvedl Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB a Poštovní spořitelny a dodal: „Pro klienty máme vytvořený web, ve kterém pravidelně informujeme o jednotlivých nebezpečích, která je mohou potkat. Web je zaměřený na edukaci tak, aby klienti věděli o jednotlivých rizicích a věděli, jak se zachovat.“

ZA BENZÍN PRSTEN

K finanční ztrátě lze přijít i cestou „výhodného“ nákupu na ulici. Policistům na Orlickoústecku nahlásili lidé posádku auta s cizí státní značkou, která se na více místech v okrese pokoušela napálit důvěřivé. Dokonce zastavovala projíždějící auta. „Pod legendou, že jim došel benzín, osádka vozidla požaduje od náhodně osloveného člověka peníze a na oplátku mu nabízí například zlaté prsteny, hodinky, deky, parfémy nebo holicí stojky,“ uvedla tisková mluvčí policie Lenka Vilímková s tím, že tímto způsobem se partička zřejmě snaží obcházet zákaz podomního prodeje, který přijala už řada obcí i měst.

Před výměnným obchodem policie důrazně varuje. „Většinou jde o zboží pochybné kvality a neodpovídající ceně, které osádka vozidla rádoby v nouzi za nemalé peníze přenechá,“ upozornila mluvčí. Pochybná kvalita věcí na oplátku prý byla na první pohled patrná. „Mně nabízel údajně zlatý prsten, ale vypadal jako plastový,“ svěřil se jeden z řidičů na sociálních sítích.

Samostatnou kapitolou podvodů jsou pak energetičtí šmejdi, jejichž triky také připravují lidi o peníze. Jsou neúnavní, zvoní na domovní zvonky, žhaví telefony. Během nouzového stavu na některých místech v Česku obcházeli důchodce a nabízeli jim roušku za podpis. Ten však znamenal přechod k jinému dodavateli energií. Kolik podvedených mají na svém kontě, se ani nedá odhadnout. „Nám oznamovatelé nahlásí, pokud přišli o značnou částku. Pokud však nepřekročí určitý řád tisíců, lidé se tím nezabývají a tiše trpí, že byli podvedeni,“ uzavřela mluvčí.

Zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí
Záchrana hradu pokračuje. Bude to běh na dlouhou trať