Do devátého měsíce zatím zdejší policisté zaznamenali o osm případů méně než v loňském roce. „Loni jsme zasahovali ve třiatřiceti případech. Z toho jsme vykázali 34 lidí, z nich byla jedna žena,“ uvedla tisková mluvčí královéhradeckých policistů Iva Kormošová. V letošních prozatímních statistikách figuruje ve vykázaných lidech také jedna žena. „Prvenství má prozatím okres Hradec Králové se třinácti případy,“ dodala mluvčí.
Zatím posledního násilníka vedla k jeho činu zřejmě drogová závislost. „Syn nejprve otce napadl slovně. Přitom ho urážel sprostými nadávkami. Postupně jeho verbální útoky přerostly ve fyzické napadení. Při incidentu navíc demoloval byt. Hodil na zem televizor i stolní lampičku a u několika pokojů rozbil sklo ve dveřích. Mezitím se otci podařilo zavolat policii. Syn před odchodem z bytu stačil ještě sprostě vynadat matce a přitom jí plivl do obličej,“ uvedla Kormošová s tím, že syn svému jedenapadesátiletému otci ještě vyhrožoval, že si na něj vezme nůž a podřízne ho. V průběhu vyšetřování policisté zjistili, že syn útočí na rodiče už od počátku roku 2008. „Vulgární nadávky, verbální vyhrožování rodičům a fyzické útoky se měly stupňovat co do četnosti a intenzity,“ řekla mluvčí. Podle rodičů jeho agresivní chování začalo před více než třemi lety, kdy začal s drogami.

Na Pardubicku zbil vnuk babičku

V sousedním Pardubickém kraji letos policisté vyjížděli zatím k 59 případům domácího násilí, tedy o deset méně než za celý minulý rok. Naposledy na začátku září do Vysokého Mýta, kde se na ně obrátila o pomoc sedmašedesátiletá žena s tím, že ji napadl její třiadvacetiletý vnuk. „Dlouhodobé spory zřejmě vyústily ve slovní a později i fyzické napadení. Zraněná žena vyhledala lékařské ošetření. Mladík údajně babičce i vyhrožoval se zbraní, že ji usmrtí,“ uvedla pardubická policejní mluvčí Iveta Lehká. Ještě téhož dne policisté mladíka zajistili a umístili do cely. O den později s ním policejní komisař zahájil trestní řízení a mladému muži ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování. „Pokud soudce rozhodne o jeho vině, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta,“ uvedla mluvčí.
V ostatních případech ale jsou viníky útoků manžel, druh či milenec. Hradecký psycholog Jan Lašek míní, že domácích násilníků nepřibývá, ale že jejich oběti se teď víc brání: „Nejsem přesvědčen, že by útoků přibývalo, ale určitě je za poslední dobu víc týraných lidí, ve většině případů žen, kteří se rozhodli bránit. Jsou odvážnější, nechávají si to méně líbit a také vědí, že mají oporu v zákoně.“
Od roku 2007 zákon policistům umožňuje násilníka, který si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, vykázat z domácnosti.
„Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok,“ uvedla hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.
Po vykázání násilníka z domu policisté kontaktují pracovníky intervenčního centra, jejichž úkolem je poskytnout oběti odborné poradenství, například kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či na sociální odbory městských úřadů.