Vraha z Králík dopadla přímo na místě činu. Muž byl s největší pravděpodobností psychicky nemocný. „Údajně byl duševně nemocný, prý vedl řeči o mimozemšťanech, takže tam asi nějaká choroba byla. Prý se léčil, ale léky prý bral a nebral, asi tam musel hrát roli zkrat," uvedla žena z Králík, která si však nepřála uvést jméno. „Pána jsem znala, to býval hostinský, pohodový pán. Jinak tu rodinu moc neznám. Že by na ně syn útočil už dřív, jsem neslyšela, to by se v Králíkách prosáklo. Ani k okolí se nechoval agresivně, to by se tady provalilo," dodala.
Orlickému deníku se podařilo najít muže, který se s vrahem velmi dobře znal. Jeho činem byl zdrcen. „Je to můj dlouholetý kamarád, minimálně dvacet let. Před několika lety byl nemocný, diagnostikovali mu schizofrenii. Byl také rekreačním kuřákem trávy a když k tomu má člověk dispozice, může být i ta tráva spouštěcím mechanismem. A on měl všechny ty věci k tomu splněný. Tráva, trochu alkohol, k tomu autoritativní otec, to vše asi hrálo roli," řekl Orlickému deníku muž z Králík, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Jarda odešel z práce, byl doma na invalidním důchodu a zdálo se, že je v pořádku. Ale přestat dělat, nežít produktivním bohatým životem, posedávat na schodech, kouřit, trošku tloustnout, protože ty prášky zřejmě utlumují, to vše ho mohlo poznamenat. Říkalo se ale, že ty prášky přestává brát, a je pravda, že jsem ho párkrát viděl opilého. Dokonce jsem před časem byl i za jeho rodiči s tím, ať na něho dohlédnou, že se mi zdá, že začíná být agresivnější. Ale pravda je, že jsem se bál o něho, že někde bude vykládat nějaké hlouposti, on si občas vymýšlel, třeba že má na zahradě raketu, v hlavě čip a velí ´natu´, a že mu někdo v hospodě rozbije hubu, že on bude tou obětí. V životě by mě nenapadlo, že to dojde tak daleko, že on zabije své rodiče. Nikdy ty sklony nejevil, byl to pohodový chlap, který se rád smál, který v partě působil jako ten, kdo vykládá vtipné historky a agresivita tam nebyla žádná. Má ještě tři sestry, zbytek rodiny bude mít do konce života trauma. Je to příšerné," dodal. Zároveň ale položil otázku: „Není něco špatně v sociálně zdravotní sféře, že se tomu nedalo zabránit? Kde jsou doktoři, kde je nějaká sociálka? Proč, když všichni víme, že má bludné představy, to všichni považujeme za legraci? Já si to i trochu kladu za vinu. Od této chvíle do konce života to za legraci považovat nebudu a budu otravovat doktory, i když si o mě budou myslet, že jsem prudič… Kde je ta hranice, kdy to je legrace a kdy se člověk ráno probudí a zabije rodiče?"

Chlapeček zemřel, jeho sestra a rodiče jsou v péči psychologů

V Jablonném nad Orlicí 42letý šílenec napadl svou 62letou nevlastní matku, přitom tyčí zabil šestiletého chlapečka, kterého paní měla na hlídání. Jeho stejně stará sestra se stačila schovat, chůva skončila s úrazem hlavy v nemocnici. Rodiče dvojčátek se zhroutili. Pravděpodobného pachatele policie s pomocí termovize dopadla v nedaleké chatce.
Jablonné nad Orlicí je z vraždy dítěte, které s pravděpodobnými motivy činu nemělo nic společného, v šoku. Poněkud podivínský Robert L. si přišel nejspíš vyřídit účty se svou macechou, jejíž rodina ho nepřijala. Přitom ale zaútočil na malá dvojčátka, která paní měla na hlídání.
„Je to šílené. Roberta jsem od vidění znala. Takový tichý, nenápadný kluk, ale ke všem uctivý, vždycky pozdravil. I když trochu zvláštní, to je pravda. Hrozně dlouho studoval vysokou školu, má zemědělku, přesto se ale nedokázal pořádně uživit. Protloukal se životem, jak se dalo, jezdil na brigády, spal tady nedaleko v polorozpadlé chalupě v Jamném a když se mu třeba roztrhl spacák, sháněl izolepu, aby si ho zalepil. Dohromady vlastně nic neměl," řekla o něm žena z blízkého sousedství rodinného domu, kde se tragédie stala. V něm měl Robert L. i oficiální trvalé bydliště, ačkoliv se tu normálně nezdržoval.
„Co jsem slyšela, měl snad dřív brát i nějaké prášky na hlavu," dodala žena.
Verzi o tom, že Roberta nepřijala jeho nová rodina, potvrzují i další. Jablonné je malé městečko a všichni se tu znají. Na náměstí prý na tablu dokonce mají viset fotografie obou dvojčátek, děti chodily do nedaleké mateřské školy. Pokud zrovna nebyly nemocné, nebo z nějakého jiného důvodu nešly do školky. Podobně jako včera…
Robertova nevlastní matka hlídala dvojčátka, jejichž rodiče se živili obchodem se zeleninou, často. „Děti byly hodně často nemocné, takže je rodiče dávali k ní, když zrovna nemohli do školky," chvěje se hlas jiné, asi 35leté ženě. Školka prý včera jela na výlet, ale rodiče chtěli nechat děti raději u chůvy. To jim bylo osudné.
„Děti ten útočník napadl tyčí, chlapce ubil, svou matku pobodal. Nechápu, proč se za své trápení musel mstít na dětech, ty s tím přece na rozdíl od té chůvy neměly nic společného," dodává.
Chlapečka se přivolaní záchranáři snažili hodinu a půl neúspěšně resuscitovat, utrpěl těžké zranění hlavy.
„Ošetřili jsme také dvaašedesátiletou ženu, která byla převezena do nemocnice v Ústí nad Orlicí. Na místě jsou rovněž naši i policejní psychologové, aby pomohli dalším osobám," řekla mluvčí krajské záchranné služby Helena Škuligová. V péči psychologů skončili i zhroucení rodiče.
Po Robertu L. nejdřív policie vyhlásila pátrání, kolem 14. hodiny ho ale našla.
„Nikdo bychom to tady do toho Roberta neřekli, hrůza. Chodil k nám normálně na město platit poplatky, takový normální chlapík. I když, pravda, trochu zanedbaný. Neměl, pokud se nepletu, ani žádné děvče, žil tak nějak hodně samotářsky," přidala se jedna úřednice z radnice.
„To, co se stalo, mě jako Jabloňáka šokovalo, stejně jako ostatní lidi.  Je to hrozná tragédie
jak pro rodinu, tak všechny, kdo v Jablonném bydlíme a známe se. Stát se to může zřejmě kdekoli a kdykoli a je hrůza, že to nedokážeme předpokládat a zabránit tomu," dodal jablonský radní Miloš Štěpán, který nyní zastupuje starostu, jenž odjel do Švýcarska na služební cestu.