Trestní tribunál hradeckého soudu odmítl obhajobu Františka A. Ten se sice k zabití své partnerky, se kterou má malou dceru, přiznal, ale tvrdil, že ji ubil bez použití nástroje holýma rukama. Stopy na těle zavražděné vysvětloval tím, že opakovaně upadla na kamna, brikety a trubkový klíč. „Toto tvrzení je zcela evidentně nepravdivé. Soud toto své tvrzení opírá o znalecké posudky,“ vysvětlil výrok soudu předseda senátu Petr Mráka.

Podle znalců byla žena napadena válcovitým předmětem a stopy, které byly na celém těle oběti, odpovídají na místě činu zajištěnému trubkovému klíči. Tím ji podle soudu nejen bil, ale také bodal. „Paní poškozená v bolestech umírala desítky minut,“ konstatoval Petr Mráka.

Znalci našli na těle oběti desítky ran a modřin a senát zločin kvalifikoval jako vraždu zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem. „Pane obžalovaný, já soudím u krajského soudu 30 let, odsoudil jsem spoustu vrahů, ale řeknu vám upřímně, nesetkal jsem se s tím, že by někdo druhého člověka takovýmto způsobem utloukl k smrti,“ komentoval zločin předseda senátu.

Rozsudek si přímo v soudní síni vyslechla s pláčem i matka zavražděné a další příbuzní. Soud také Františku A., který verdikt přijal s kamennou tváří, nařídil uhrazení odškodného rodině. Matka zavražděné ženy má dostat dva miliony korun, roční dcera 1,2 milionu a další tři příbuzní po 240 tisících korun. Všeobecné zdravotní pojišťovně pak přiznal 12 tisíc. „S odškodněním souhlasím, ale nejsem si jistý, jestli budu schopný tak vysokou částku splatit,“ uvedl František A. na začátku procesu.

Vrah si ponechal lhůtu pro odvolání

Nepravomocně odsouzený vrah a státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro odvolání. „Obžaloba byla dle mého názoru jednoznačně prokázána. Soud v podstatě přebral můj závěrečný návrh do svého rozsudku, takže mohu říct, že jsem s rozsudkem krajského soudu spokojená,“ komentovala rozsudek pro Deník státní zástupkyně Lenka Faltusová.
Ani ona podobný případ za víc než dvacetiletou praxi nepamatuje: „Pokud se jedná o způsob usmrcení tímto způsobem, pak mohu říct, že je to brutální způsob usmrcení, se kterým se člověk setká jednou za život.“

S podobnou brutalitou jsem se nesetkala. | Video: Jiří Fremuth

Tragédie se stala letos v dubnu v rodinném domě ve Starých Smrkovicích na Jičínsku. Pár spolu žil 7 let a loni se mu narodila dcera. Ta byla v době zločinu přímo na místě v kočárku. Muž měl podle svědků svoji družku opakovaně bít. Odsouzený muž tvrdil, že hádka začala tím, že své družce řekl, že se s ní rozchází. „Řekl jsem jí, ať si sbalí věci, že ji odvezu k matce. Hodila po mně tyčí, hrozila, že zabije dceru. Právě v obavě o dceru jsem nad sebou ztratil kontrolu, po několika ranách zkolabovala,“ popisoval soudu hrůzný večer 5. dubna.

Třiadvacetiletému muži hrozilo 15 až 20 let. Soud nenalezl žádné polehčující okolnosti a pachatele poslal do věznice se zvýšenou ostrahou na dobu při horní hranici trestní sazby. „Soud nevidí jiný způsob, jak ochránit společnost před vaším protiprávním jednáním,“ dodal soudce Petr Mráka.