VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Rok na rány maminek přikládala med a sůl

Hradec Králové - Předčasný porod, šest dní boje o život a pak smrt svého dítěte přenášela prostřednictvím webových stránek prakticky do celého světa 34letá žena. Redakci Deníku se však podařilo zjistit, že srdceryvný příběh je pouhý podvrh. (ČLÁNEK JE V CELÉM ROZSAHU DOPLNĚN)

20.9.2008
SDÍLEJ:

Fotografii dítěte v inkubátoru údajně pořídil otec a vložil do diskusního fóra.Foto: Repro/DENÍK

Předčasný porod, šest dní boje o život a pak smrt svého dítěte předávala prostřednictvím webových stránek čtyřiatřicetiletá žena. Smutná událost se podle jejích veřejně přístupných poznámek stala v královéhradecké nemocnici od 23. do 29. června . Šest dní sledovaly zápolení novorozeněte se smrtí stovky žen, většinou těhotných nebo poznamenaných ztrátou vlastního děcka. Skon malé holčičky, kterou hradečtí lékaři nedokázali zachránit, jimi otřásla. Navíc z diskusního fóra „maminkovského“ webu věděly, že jejich internetová kamarádka v posledním roce přišla o dvě nenarozené děti.

Začátkem září však vyšlo najevo, že v hradecké nemocnici k ničemu takovému nedošlo. Žádné miminko uváděného jména se tam nenarodilo, žádné také bohudíky nezemřelo. V několika dnech přestalo platit vše, čím celý rok autorka příspěvků drásala matky v jejich nejcitlivějším životním období.
Proč chybí Melissa?

Na začátku odhalení byl Hradecký deník. Obrátila se na nás čtenářka, proč v denním přehledu dětí narozených 23. června chybí Melissa. Porodnice Deníku poskytuje sumář křestních jmen novorozenců. Ale v uvedený termín se tam žádná Melissa nenarodila.
Čtenářka nám napsala znovu. Je uživatelkou fóra webových stránek určených matkám. A na něm sledovala pohnutý příběh osudem stíhané ženy. Něco jakoby však nebylo v pořádku.
Narození a smrt v přímém přenosu

Navštívili jsme server. Čtyřiatřicetiletá přispěvatelka zde skutečně popisuje, jak v červnu v hradecké nemocnici předčasně porodila nedonošené dítě.
To za šest dní v inkubátoru prodělalo dýchací potíže, krvácení do mozku, perzistující tepenou dučej, celkovou sepsi.

Zdravotní stav létal nahoru dolu, právě tak naděje a zoufalství rodičů. Melissiny krize doslova prožívalo celé fórum, stovky maminek.

Sugestivní zpravodajství má podobu on-line přenosu a psala je sama rodička. Zprávami o zdravotním stavu dítěte občas přispěli i její blízcí.
„Právě mi volali z nemocnice, nastaly nějaké komplikace, nic víc mi neřekli. Odjíždím do HK. Pak se ozvu, držte nám palce,“ psal na web druhý den po porodu otec dítěte.

Pátý den se zdál být vítězný: „Tak včerejšek dopadl skvěle, přišla sestřička, jestli ji chceme chytit za ručičku.Tak jsme se na sebe s Jiříkem tak koukli a řekla jsem mu, že první fyzické seznámení je jeho. Holky, on měl až skoro slzy v očích, a já samozřejmě taky, ale on to schovával, já ne,“ píše matka a mezi ženami prahnoucími po každé dobré informaci to vyvolává úlevné nadšení.

Ještě týž večer špatná zpráva z Hradce, holčička začala krvácet do mozku. A ráno se na webu objevilo oznámení nejhorší:

„Milí přátelé a známí, s velkou bolestí vám musíme oznámit, že dnes krátce před šestou hodinou ranní nás navždy opustila naše milovaná dcerka Melisska. Její tělíčko už bylo natolik zesláblé, že nedokázalo čelit celkové infekci. Všem, kteří jste nám za celé ty dny posílali slova podpory a pozitivní sílu, moc děkujeme.“ To se stalo 29. června.
Melissa nezemřela. Ale ani se nenarodila

Dotazovat se primáře novorozeneckého úseku dětské kliniky, zda u nich zemřelo mimino, se zdá být vrcholem hyenismu. Nikdy bychom tak neučinili, kdyby nás čtenářky Deníku a zároveň onoho webu neupozornily na mnoho nesrovnalostí v tragickém hradeckém příběhu a nepožádaly o pomoc při objasnění.

Docenta Zdeňka Kokšteina jsme ujistili, že bude-li onen příběh pravdivý, nebude se jím Deník nikterak zabývat. Dohoda zněla, že nám primář potvrdí pouze nepravdu. Požádal o čas potřebný k pečlivému prohlédnutí záznamů. A pak podal sdělení:
„Čas od času se v hradecké nemocnici narodí dítě se jménem Melissa. Někdy se stane bohužel, že zde nějaký novorozenec zemře. V uvedenou dobu ale k žádnému takovému případu nedošlo.“

Reportáž z umírání Melissy byla doplněna její fotografií v inkubátoru. „Foto není z našeho pracoviště,“ zněla jednoznačná primářova odpověď.
Z Hradce Králové i Berlína pod jedinou IP

Chtěli jsme ještě další důkaz, že se příběh nestal. Část reportáže z umírání byla údajně psaná z Hradce Králové. Koncem srpna se prý rodina odstěhovala do Berlína. Alespoň v tuto dobu by příspěvky měly mít jinou adresu internetového připojení.

Provozovatel a majitel serveru vyšel Deníku vstříc. „Uživatel s vámi uváděným přihlašovacím jménem psal veškeré své příspěvky z jediné IP adresy,“ napsal nám. „Při takovém množství přihlášení to je až neuvěřitelné.“ Server se ale naštěstí oblafnout nedá.
Vedla prim na deseti fórech

Ona „matka“ byla nejagilnější dopisovatelkou webových stránek. Byla přihlášenou členkou deseti diskusních fór. Ačkoliv server nabízí mnoho rozličných „ženských“ témat, vybírala či dokonce sama zakládala jen ta nejcitlivější: Přišla jsem o dítě, Jak žít po potratu, Rizikové těhotenství… Za jediný rok vložila ke třem tisícům příspěvků. Její osud by mohl vstoupit do učebnic gynekologie.

Asi před rokem, patnáct let po prvním dítěti, otěhotněla. Čekala dvojčata. „Jednomu z nich ale bohužel přestalo tlouct srdíčko,“ píše v bezpočtu příspěvků. Těhotenství, byť provázeno všemi možnými problémy, pokračovalo do 21. týdne. Pak potratila i zbylé z dvojčat.

Za pár měsíců byla opět "v očekávání". A zase problémy. Bolesti, riziko, krev, špatné výsledky prohlídek. Popisovala je s profesní jistotou porodní báby. Používala těhotenského slangu. „Začátek těhu byl krušný, měla jsem problémy s tlakem a s nevolnostmi, zhubla jsem na 42 kilo a musela jsem na kapačky,“ píše jiné raně gravidní ženě.

Empaticky reagovala na komplikovaný stav jiných. Vždy zdůraznila, že ona je na tom hůř, přišla už o dvě děti… „Tuhle hroznou situaci jsem poznala v srpnu 07. Začala jsem krvácet, a na uzv Kristýnce nebilo srdíčko. Byla jsem tenkrát v 21. tt.“

V prosinci téhož roku, tři měsíce po potratu druhého z dvojčat, znovu otěhotněla. Nevolnosti, problémy, komplikace. Ale střídalo je povzbuzování a zdůrazňování vlastní statečnosti.

Pak přišel předčasný porod Melissy. Smrt. Strach ostatních matek s rizikovým těhotenstvím.

Ale ještě během šestinedělí zázrak. Je opět těhotná. Stěhuje se do Berlína.

Zářijová návštěva Čech přinesla krvácení, hematom, hospitalizaci. Další plod byl v ohrožení. Byl čas zasáhnout.
Během hodiny zametla stopy

Ve spolupráci s provozovatelem a administrátory webu se do všech diskusních fór, kde byla přihlášena – shodou okolností právě v době její aktivity – dostaly informace o neexistenci Melissy a o jediné přihlašovací adrese. Mezi uživatelkami zavládla panika. Než se však nadály, zmizely z jejího účtu všechny vložené fotky a po osudem pronásledované trpitelce se slehla zem. Zmizela i ze skypu.

Zbyla po ní jen zapomenutá fotka a telefonní číslo. Na snímku je mladá žena v turbanu, černých brýlích a s neuměle vycpaným „těhotenským“ bříškem. Když na číslo v okamžiku odhalení zavolaly její kamarádka, ozvala se zmateně hovořící dívka. Při volání z neznámých stanic zvedal telefon muž. Muž odpověděl i Deníku, když na číslo, z kterého přicházely SMS, volal.
Na stránky se registrovala i jako svoje sestra

Webmaster stránek zjistil, že příspěvky rodinných příslušníků pocházely z téže adresy. A co víc, žena byla na serveru – pod toutéž IP – přihlášena jako svoje vlastní sestra. I její příběhy byly samá krev, zmar a nemoci.

Domluvou mezi provozovateli obdobně zaměřených webů se zjistilo, že vystupuje i na nich. A i tam pod zástěrkou vciťování rozsévá obavy, strach a příběhy nenarozených či mrtvých dětí.

Stovky žen se cítí být podvedeny. Dodatečně si uvědomují, že byly citově týrány. Všechny popisované bolesti přenášely na sebe.

Postupně si uvědomují, s jakou důvěřivostí oné osobě sdělovaly své životní tragédie, když se jich v soukromých zprávách vyptávala na všechny detaily jejich zmařených početí, úmrtí dětí, gynekologických nemocí.

Pociťují, že byly poškozeny na zdraví.

Krutý žertéř nebo zvráceně vyšinutá osoba si za svůj cíl vybrala skupinu žen v nejzranitelnější fázi života.


JUDr. MIROSLAV ANTL, právník:

Naléhavě doporučuji podat trestní oznámení - nejlépe na místně příslušné státní zastupitelství = v místě. kde je server provozován, popř. v místě bydliště podezřelé(-ho), je-li znám(-a), nebo kde vyšel čin najevo, tj. např. v HK. Podat ho může kdokoliv, nejlépe však, když to učiní pan primář porodnického odd. FN v HK a ostatní postižené se mohou připojit. Trestní oznámení by se mělo podat na neznámého pachatele - a Policie ČR by měla podle připojení a "logů" pachatele vypátrat.

Podle mého názoru zde totiž jde jednoznačně o vážné podezření z trestného činu poškozování cizích práv podle § 209 odst. 1 písm. a) Trestního zákona (TrZ) = ve vztahu ke všem poškozeným.
Bylo by možno uvažovat i o trestném činu šíření poplašných zpráv podle § 199 odst. 1, odst. 3 písm. a) TrZ (kde je trestní sazba trestu odnětí svobody od jednoho do pěti let).
Ve vztahu k těm, kterým vznikla těžká újma na zdraví (a to nejen fyzická, ale i psychická). by mohlo jít o trestný čin ublížení na zdraví ve smyslu ustanovení § 224 TrZ.
Jsem přesvědčen o tom, že ve vztahu k panu primáři novorozeneckého úseku dětské kliniky FN v HK, resp. k celému jeho oddělení, půjde o trestný čin pomluvy podle § 206 odst. 1, 2 TrZ.
O poškozování cizích práv (tj. tzv. morální podvod) a o pomluvu jde podle mého názoru určitě - a policejní orgány by měly okamžitě konat.


MUDr. JAN ZBYTOVSKÝ, soudní znalec:

Myslím si, že se pravděpodobně jedná o:
1. Velice nešťastnou osobu, která se tímto způsobem snaží na sebe poutat pozornost.
2. Je velmi pravděpodobné, že na počátklu jejího počínání byl nějaký treumatický zážitek z té oblasti, která je popisována. Pak se mohlo stát, že se jí to zalíbilo a že se tímto způsobem "ukájí".
3. Myslím si, že se spíše jedná o ženu, jiná možnost (muž, transsexuál) se mi jeví jako nepravděpodobná.
4. Dost možná, že má nějaký vztah ke zdravotnictví, protože některé zkratky a termíny vyznívají dost profesionálně.
5. To vše se mi skládá spíše do představy ženy, která trpí určitým typem poruchy vývoje osobnosti, dost pravděpodobně s histrionskými rysy, osobnost závislou, možná i příznaky závislosti na internetu.
Určitě je dost inteligentní, nezdá se mi, že by se jednalo o vysloveně duševně nemocnou. Je rafinovaná, chce vyvolávat city, zraňovat, manipulovat, ubližovat.


Děkuji za upozornění na možný podvrh textu o smrti novorozence ve FN HK. Bohužel se mi nepodařilo tuto kauzu nalézt na webu. Mohu proto jen konstatovat, že doc. Kokštein potvrdil, že fotografie ani celý příběh z naší nemocnice nepocházejí. Budeme rádi šetřit věc, ale rozhodně nebudeme podávat trestní oznámení, pokud si ji neověříme.
V každém případě děkuji za upozornění.

doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové


Podle náchodského soudního znalce v oboru porodnictví rok trvající balamucení mohlo ženám na fóru způsobit psychickou újmu. „Ty, které nemohou otěhotnět, by si nechaly tělo rozřezat na kousíčky, jak je ten tlak přírody mít dítě silný."

MUDr. Ladislav Markl, gynekolog a soudní znalec

Autor: Zuzana Plocková

20.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní č.p. 696, 564 01 Žamberk, Popis pracovní činnosti:, - vrtání, závitování, pilování a broušení plechů, - výpomoc na ohraňovacím lisu, Požadavky na kandidáta: , - práce v jednosměnném provozu, - znalost technické dokumentace, - manuální zručnost, samostatnost, Nabízíme: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní pojištění, 5 dní dovolené navíc, osobní konta zaměstnanců, Kontakt: telefonicky 7.00 - 14.30 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Bühler cz s.r.o., Nádražní, č.p. 696, 564 01 Žamberk. Informace: Pavlína Pražáková, +420 606 601 494.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 510 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6510 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kaštanová č.p. 1269, 565 01 Choceň 1, Mateřská škola Stromovka, Choceň - přijmeme pracovníka/pracovnici na pozici uklízeč/uklízečka., - snížený úvazek (4 hodiny denně), - pracovní smlouva, - odpolední směna (12,30 - 16,30), Nabízíme práci v příjemném prostředí a kolektivu., Požadujeme dobrý zdravotní stav, mravní bezúhonnost, kladný vztah k dětem, příjemné a zdvořilé vystupování, nekonfliktní povahu., Nástup ihned., Zájemci hlaste se osobně ve školce (po předchozí telefonické domluvě na čísle 731 400 495 - M. Bubeníčková), popřípadě mailem na adresu ms.stromovka@gmail.com). Pracoviště: Mateřská škola stromovka, choceň, Kaštanová, č.p. 1269, 565 01 Choceň 1. Informace: Michaela Bubeníčková, +420 731 400 495.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra/ Zdravotnický záchranář pro anesteziologicko-resuscitační a interní oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Čs. armády č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, NÁSTUP IHNED NEBO DLE DOHODY, POŽADUJEME: , - odborná způsobilost dle zákona 96/2004 Sb. v platném znění, - trestní bezúhonnost,, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu, NABÍZÍME:, - 5 týdnů dovolené, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, - zaměstnanecké benefity, - možnost ubytování, - náborový příspěvek 30.000,- Kč, se specializací ARO/JIP ve výši 40.000,- Kč. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Žaneta Marková, +420 465 710 358.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři PRACOVNÍK/NICE DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE:, Rest raut s.r.o. - ČESKÉ PETROVICE, České Petrovice č.p. 69, 564 01 Žamberk, - NÁSTUP MOŽNÝ IHNED!, - dobré platové podmínky, možnost ubytování, - možnost sezonní i celoroční práce, KONTAKT:, Martin Kačena - tel: 608 206 205, www.penzionceskepetrovice.cz. Pracoviště: Rest raut s.r.o. - pracoviště penzion na statku, 564 01 Žamberk. Informace: Martin Kačena, +420 608 206 205.


Kujebácký jarmark ve Vysokém Mýtě.

Vysoké Mýto slaví výročí s turisty

Tip liga - Ilustrační snímek.

Čtenáři, hrajte o sud piva a televizor

Armáda chce rozšířit pardubické letiště. Zkříží tím plány na obchvat

Pardubice - Vojenské letectvo má velké plány s pardubickým letištěm. Chce navýšit tamní posádku a obsadit opuštěné hangáry.

Odloženo podruhé! Počasí odsunulo další zápas Pardubic

Pardubice - Je to velmi komplikovaný úvod jarní části sezony. Již druhý zápas fotbalistů Pardubic byl odložen kvůli nezpůsobilé hrací ploše. Po východočeském derby se nemohl v původním termínu odehrát ani duel 19. kola FNL s Vítkovicemi.

Kingdom Come aneb Rychnovák Dan Vávra učí svět českou historii

Východní Čechy, Rychnov nad Kněžnou /ROZHOVOR/ - První počítače a hry vídával, jen když doma v Rychnově nad Kněžnou ve svém pokojíčku prolistovával propašované časopisy z „imperialistického“ západu. Teď jeho hra Kingdom Come: Deliverance dobývá celý svět.

Poločasové vedení lídr neudržel. Lanškroun otočil

Lanškroun - Krajský fotbalový přebor: První kolo se obou celků netýkalo, los druhého je postavil proti sobě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT