Jak nepříjemnému překvapení předejít?
Než odjedete na prázdniny, splňte úkoly v seznamu bezpečnostních opatření proti zlodějům:
Požádejte souseda, ať vám v bytě udržuje dojem přítomnosti, tedy vybírá poštovní schránku, zajistí pohyb záclon a žaluzií, větrá, večer rozsvítí atd.
Nechlubte se dovolenou na sociálních sítích, nenechávejte na záznamníku informaci o odjezdu
Nenechávejte doma peníze a cennosti
Uzavřete okna (ideálně s bezpečnostními fóliemi) a uzamkněte dveře (nejlépe bezpečnostní)
Zvažte instalaci mechanických zábranných prostředků a elektronického zabezpečovacího zařízení, pohybových čidel či kamer
Zdroj: Policie ČR, společnost Next
Východní Čechy – S hlavou „v pejru" z obav, aby doma nezůstal pas či peníze, a plni očekávání nových zážitků z prázdnin mohou lidé raz dva zapomenout řádně zabezpečit svoji domácnost proti nezvaným hostům.
Podle údajů pojišťoven třetina lidí nepodniká před odjezdem na rekreaci žádná bezpečnostní opatření proti vykradení. „Délka dovolenkového pobytu byla loni v průměru devět dní, což je pro zloděje dostatečně dlouhá doba na vytipování obydlí, přípravu i realizaci vloupání," upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domů a bytů.
Letos podle něho bude riziko nevítaných návštěv zlodějů v opuštěných domech a bytech kvůli prezidentské amnestii ještě vyšší.
V Královéhradeckém kraji policisté loni v červnu až srpnu evidovali 56 vloupání do domů a bytů a 40 vykradených chat. „V roce 2011 bylo v letních měsících vykradeno dokonce 75 domácností a 51 rekreačních objektů," doplnil informaci z policejních statistik královéhradecký mluvčí Jan Čížkovský.