„Obžalovaný jako pracovník královéhradecké pobočky ČSOB v době od 26. dubna 1999 do 17. října 2007 v šesti případech neoprávněně odčerpal ve větším rozsahu a postupně po menších částkách z účtů klientů banky finanční částku v celkové výši 6 246 595 korun,“ uvedl státní zástupce.


Ukradené peníze banka vrátila

Šest nic netušících klientů ČSOB tak jednáním obžalovaného přišlo o částky v rozmezí od zhruba 118 tisíc korun až po více než dva a tři čtvrtě milionu korun.

Zmocněnkyně ČSOB u soudu obžalobu doplnila tím, že mezi poškozené klienty přibyla ještě jedna žena. Jí Prager neoprávněně vybral z účtu asi sto tisíc korun. Počet okradených osob tak stoupl na sedm a celková škoda vzrostla na více než 6,346 milionu korun. ČSOB po odhalení trestného činu svého zaměstnance veškeré dluhy poškozeným klientům uhradila z vlastních zdrojů.

Spolupachatel nebo nic netušící kamarád?

Podle státního zástupce Žučka obžalovaný peníze nejdříve bezhotovostně postupně převedl na účty svých dvou známých, zejména muže, s nímž se znal od dětství. Ten pak peníze v hotovosti předával Pragerovi. „Obžalovaný svému kamarádovi tvrdil, že to jsou peníze z účtu jeho obchodních aktivit, případně z účtů jeho příbuzných,“ řekl Žuček s tím, že příteli obžalovaného nebylo možné dokázat, že věděl, odkud peníze pocházejí.

Hlavní líčení probíhá bez účasti Pragera. Ten prostřednictvím svého obhájce požádal soud, aby se pondělní a úterní jednání konalo v jeho nepřítomnosti. Jako důvod uvedl, že je v současné době hospitalizován v psychiatrické léčebně v Litoměřicích. Senát jeho žádosti vyhověl.

K činu ho prý vedly finanční problémy a alkohol

Předseda senátu Miroslav Mjartan v soudní síni přečetl Pragerovu písemnou výpověď, v níž se obžalovaný k trestnému jednání doznal. Tvrdil, že navštěvoval s jedním svým kolegou z banky herny, kde prohrál značné finanční částky.

Kromě toho Prager holdoval ve značné míře alkoholu. Dostal se do finančních problémů, které řešil vykrádáním účtů klientů ČSOB. „Snažil jsem se několikrát neúspěšně situaci řešit. Dospěl jsem k vážným psychickým problémům, následně i k problémům zdravotním a fyzickým,“ četl předseda senátu z písemné výpovědi obžalovaného Víta Pragera.