Bylina proti zánětům, mikrobům i nespavosti

Heřmánek pravý nejen hezky voní a chutná, ale i krásně vypadá – připomíná roztomilou malou kopretinu. Jeho léčivé vlastnosti i vliv na krásu znali lidé již před tisíci lety. Na různé neduhy jej používali obyvatelé starověkého Egypta či Řecka, v severských zemích heřmánek dokonce považovali za dar boha Odina.

Hlavní léčivou složkou v heřmánku pravém jsou silice. Jde o modrou silici, chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Díky esenciálnímu oleji bisabololu má tato bylina své protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Heřmánek a jeho účinky:

| Video: Youtube

Heřmánek obsahuje také hořčiny, vitamin P - rutin či cholin, který je důležitý pro mozek.

„Bylina podobná kopretině prokazuje silné antioxidační vlastnosti,“ uvádí Rachel Cheathamová z Americké společnosti pro výživu pro web Real Simple, který se zabývá i testováním výrobků pro domácnost. Jeden z antioxidantů heřmánku, apigenin, pomáhá vázat v mozku receptory podporující ospalost a snižující nespavost. Další antioxidanty podporují zdraví srdce a pomáhají snižovat obsah cukru v krvi.


Nahrává se anketa ...

„Heřmánkový čaj je skvělý protizánětlivý nápoj. Snížení zánětu v těle znamená nižší riziko bolestí zažívacího ústrojí, artritidy, autoimunitních poruch, deprese a dalších chronických zdravotních problémů,“ upozorňuje web Real Simple. 

Jak správně připravit heřmánkový čaj? 

K přípravě heřmánkového čaje se používají sušené květy.

  • Na 250 ml vody se použije buď jeden nálevový sáček nebo 1-2 lžičky sušeného heřmánku.
  • Heřmánek zalijeme vroucí vodou
  • Necháme 10-15 minut vyluhovat


„Je vhodné hrneček přikrýt, abychom nepřišli o cenné silice,“ doporučuje web lékárny Dr.Max. Čaj se pije vlažný, před pitím se připravuje vždy čerstvý. Heřmánkový čaj můžete jemně osladit, osvědčená je kombinace s medem.

K vnitřnímu užití jsou vhodné porcované heřmánkové čaje, k zevnímu užití, tedy k obkladům, koupelím nebo oplachům vlasů, si pořiďte spíše čaj sypaný.

Mírní obtíže při nachlazení, špatném trávení i stresu

Nejznámější vlastností heřmánkového čaje je pomoc při nachlazení. Při kašli, rýmě a bolesti v krku pomáhá heřmánkový čaj zmírnit zánět a zklidňuje bolest v krku. Je to také antispasmodikum, což znamená, že pomáhá tlumit kašel.

Pokud má být heřmánkový čaj opravdu účinný, záleží na jeho kvalitě i místě odkud pochází.

„Podpoří normální funkci a uvolnění dýchacích cest. Vhodná je kromě popíjení čaje také inhalace heřmánkového čaje,“ radí web Dr.Max.

Čaj skvěle funguje, když se pije v noci, protože má uklidňující účinky a může pomoci s usínáním.

Heřmánek podporuje relaxaci a má pozitivní účinky na psychiku. „Díky svým zklidňujícím vlastnostem a schopnosti bojovat proti nespavosti může být heřmánkový čaj vysoce účinným prostředkem proti stresu a úzkosti, protože jak mnozí dobře vědí, nespavost a stres jdou ruku v ruce,“ píše web Real Simple.

Podle odborníků je klíčem k těmto účinkům právě každodenní popíjení heřmánkového čaje.

Je vám těžko po vydatném obědě či večeři? Sáhněte po heřmánku, protože čaj z této byliny napomáhá trávení a zlepšuje vstřebávání živin. Účinkuje však i při vážnějších problémech: zmírňuje nadýmání a plynatost, žaludeční křeče, mírní nevolnost, průjem i nepříjemný reflux.

Může pomáhat diabetikům i onkologickým pacientům

O některých vlastnostech heřmánku se mezi lidmi ještě moc neví. Má například blahodárný vliv na srdce. Některé antioxidanty v heřmánkovém čaji, jako jsou flavonoidy, totiž snižují riziko srdečních onemocnění, protože umějí udržovat zdravou úroveň krevního tlaku,  uvolňovat cévy a zlepšovat jejich stav.

close Heřmánkový čaj se vaří ze sušených  kvítků této bylinky. Nať, stonek, ani kořen se nevyužívají. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Heřmánkový čaj se vaří ze sušených kvítků této bylinky. Nať, stonek, ani kořen se nevyužívají Heřmánek by mohl pomáhat také s hladinou cukru v krvi. I když pití heřmánkového čaje v žádném případě nenahrazuje tradiční léky nebo léčbu cukrovky, výzkum zjistil, že podporuje udržení nižší hladiny cukru v krvi.

„Antioxidant zvaný kvercetin, obsažený v heřmánku, ovlivňuje některé enzymy, které jsou součástí diabetické reakce,“ vysvětluje web Real Simple.

Kvercentin navíc v některých výzkumech prokázal slibné protirakovinné vlastnosti, včetně zmírnění životaschopnosti rakovinných buněk a narušení jejich metabolických procesů.

Malá bylinka však umí pomáhat nemocným rakovinou i zlepšením kvality jejich života.

„Heřmánek může být užitečnou doplňkovou terapií ke zmírnění některých zdravotních komplikací souvisejících s rakovinou. Studie zjistila, že u pacientů s onkologickou léčbou heřmánek pomohl snížit poškození ústní sliznice, kožní komplikace, deprese a zvracení,“ uvádí dietoložka Isabel Vasquezová pro web EatingWell zaměřený na zdravé stravování.

Web však připomíná, že studie vedle heřmánkového čaje využívala i heřmánkové kapsle, sirupy, ústní vody a aromaterapeutické masáže.

Pro zdravou pokožku dospělých i dětí

Heřmánek pravý obsahuje látky, které přispívají k normálnímu stavu pokožky. Když jej budete pít pravidelně, oceníte i jeho antioxidační účinky, které zmírňují projevy stárnutí. Z heřmánku si navíc můžete připravit domácí pleťovou vodu pro citlivou či namáhanou pokožku.

Heřmánkový čaj by neměli pít:

  • lidé s alergií na heřmánek a podobné rostliny
  • lidé užívající warfarin a cyklosporin

Podle bylinkářů omývání pleti heřmánkovým odvarem čistí póry, zjemňuje pokožku a při pravidelném používání po dobu dvou až tří týdnů zeslabí jizvy po akné a skvrny na obličeji.

Pro děti je vhodná heřmánková koupel, která pomáhá od opruzenin a jiných podráždění kůže, uchovává dětskou pokožku příjemně měkkou a podporuje dobrý spánek.

Ženy ocení příznivé účinky heřmánku na děložní křeče, poruchy menstruace a další ryze ženské potíže.

Denně můžete vypít tři šálky heřmánkového čaje. Miminka do půl roku mohou vypít jeden šálek denně.

K nočnímu zklidnění se doporučuje pít heřmánkový čaj 30 až 45 minut před spaním, ale pokud máte tendenci probouzet se v noci a chodit na záchod, vypijte si čaj o něco dříve.