Jak snadno vyléčit bolest v krku:

| Video: Youtube

I když je v létě teplo a člověk se cítí být před chorobami v bezpečí, někdy jde angíně sám vesele vstříc. Přechody z rozpálených ulic do klimatizovaných místností vystavují tělo nárazovým rozdílům v teplotě. Organismus tak musí čelit náhlému ochlazení třeba až o patnáct stupňů Celsia; a to klidně i několikrát denně. Tyto teplotní šoky pak mohou oslabit imunitu.

Krku příliš neprospívá ani koupání v chladné vodě, pití ledových nápojů nebo konzumace zmrzliny. Klimatizace zase vysušuje sliznice v oblasti krku a hltanu, což usnadňuje infekci vstup do organismu.


Nahrává se anketa ...

Nebezpečí může hrozit i při večerním posezení na zahrádce. Letní noci jsou sice příjemné, ale v případě nedostatečného oblečení může dojít k prochladnutí organismu.

Není se tak čemu divit, když člověka začne uprostřed léta bolet v krku. A bolest v krku často signalizuje angínu.

Když streptokok útočí

Nejčastější bývá angína bakteriálního původu, kdy za ní stojí zpravidla bakterie Streptococcus pyogenes. Spouštěčem však mohou být i viry. V létě jsou pak podle odborníků virové angíny častější než bakteriální.

„Streptokok může způsobit, že je hrdlo bolavé a mandle červené, oteklé a hnisavé,“ vysvětluje portál WebMD, který se zaměřuje na zdraví, léky a wellness. Bolest se objevuje kvůli otoku v zadní části krku.

Příznaky streptokokové angíny:

  • Horečka
  • Zimnice
  • Červené a oteklé mandle
  • Zduřené lymfatické uzliny na krku
  • Bolest při polykání
  • Takzvaný malinový jazyk
  • Bílé skvrny na mandlích
  • Pruhy hnisu na mandlích
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost
  • Únava

Bakteriální angína obvykle překvapí náhlým nástupem a někdy i vysokou horečkou. Polykání doprovází palčivá bolest, uzliny jsou zduřelé, citlivé a mandle pokrývá bílý povlak s hnisavými čepy.

Angínu není radno podceňovat, protože může přinést nebezpečné zdravotní komplikace. „Při rozsáhlých hnisavých angínách může někdy dojít až k riziku dušení, spojeného většinou s posunutím hnisavého zánětu do hltanu pod krční mandli. Vytvoří se absces, tedy dutina vyplněná hnisem. Tato komplikace je provázená silnými bolestmi a otokem hrdla,“ varuje specializovaný portál Angina.

Z krku se zánět může dále šířit prakticky kamkoliv. Proto je nutné absces chirurgicky otevřít a vyčistit. Zanedbání angíny však může přinést i další zdravotní problémy.

„Neléčená angína představuje pro organismus nemalé riziko. Zanedbání léčby angíny může vyústit v revmatickou horečku poškozující klouby a kosti. V některých případech může dokonce vést až k poškození funkce ledvin,“ varuje zdravotnický portál Medical News Today.

close Vedle klimatizace nám mohou přivodit angínu i ledové nápoje nebo zmrzlina. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Vedle klimatizace nám mohou přivodit angínu i ledové nápoje nebo zmrzlina.

Jak léčit bakteriální angínu

Na bakteriální angínu se nejlépe osvědčila antibiotika. Jako podpůrná léčba se doporučuje dezinfikování krku kloktadly a spreji z lékárny nebo například odvarem ze šalvěje.

Podle odborníků je léčbu antibiotiky vhodné podpořit užíváním probiotik, protože antibiotika mohou narušit střevní mikroflóru a podráždit žaludek.

Velmi důležitou součástí léčby angíny je klid a odpočinek. „Léčbu angíny nesmíme v žádném případě podcenit. Je třeba se vyvarovat jakékoliv zátěže, včetně té psychické, a umožnit tělu využít maximální množství energie k boji se zákeřnou nemocí,“ podotýká web Angina.

Dlouhý vydatný spánek, odpočinek, klid a nižší stresová zátěž tedy může velmi pomoci. Léčení prospěje i dodržování pitného režimu, který vedle jiného zklidní škrábání v krku. Dobré je také zvlhčování vzduchu v místnosti, což ulehčí dýchání.

Někdo si v léčbě pomáhá vitaminovými doplňky a bylinnými čaji, které mohou zmírnit průběh choroby. Podle odborníků však ani jedno, ani druhé uzdravení nezrychlí.

„Zinek a vitamin C mohou urychlit zotavení, ale u bylinek ani dalších vitaminů neexistují důkazy, že by měly takové účinky,“ tvrdí web Henry Ford Health, který se zaměřuje na rady pro zdraví a wellness.

O prospěšnosti zinku a vitaminu C svědčí například studie z roku 2012, která zkoumala účinky kombinace vysokých dávek vitaminu C a zinku na běžné nachlazení.

„Při pětidenním léčení nachlazení byl vitamin C a zinek významně účinnější než placebo. Kromě toho bylo zmírnění symptomů rychlejší a produkt byl dobře snášen,“ uvedli autoři studie.

Šlo by to i bez antibiotik?

Se vzrůstající rezistencí bakterií na antibiotika roste zájem o léčení bakteriální angíny bez antibiotik. Vyřazení antibiotik sice šetří imunitní systém, ale člověk je zároveň vystaven většímu riziku komplikací, které by angína mohla způsobit.

Je dobré užívat i výborné přírodní antibiotikum, kterým je česnek. Můžeme jej kombinovat s cibulí či medem.

„Při této léčbě je důležitá dezinfekce hrdla. Ta by měla začít už v okamžiku, kdy se objeví první příznak škrábání v krku,“ radí web Angina.

Můžete zkusit přípravky z lékárny, ale i šetrnější slanou vodu smíchanou v poměru jedna čajová lžička soli na čtvrtlitr vlažné vody. Účinný je výluh ze šalvěje či odvar z kolečka zázvoru a hrsti hřebíčků, který se pět minut vaří a deset minut louhuje.

Pokud však domácí léčba po třech dnech nepřinese zlepšení, je lépe navštívit lékaře.

Virová angína bývá mírnější

Virová angína nemívá tak dramatické příznaky ani průběh. Zpravidla ji charakterizuje zarudnutí mandlí, zvýšená teplota a bolest v krku. Zdravotní stav nemocného se však při symptomatické léčbě začne během několika dnů zlepšovat.

Odborníci ale zároveň upozorňují, že pacient s virovou angínou nemusí mít horečku, ani zarudlé mandle.

Tento typ angíny se neléčí antibiotiky. „V případě virové angíny je potřeba spoléhat především na vlastní imunitu a podporovat ji dostatečným klidem, přísunem tekutin, vitaminů v přírodní formě a přiměřenou kontrolou horečky,“ uvádí portál Angina.

Nedoporučuje se užívat uměle vyrobené vitaminy ani srážet zvýšenou teplotu medikamenty. „Horečka je totiž přirozenou zbraní imunitního systému. Pokud není tak vysoká, aby to ohrožovalo život, pak bychom ji měli nechat plnit svou funkci,“ upozorňuje web Angina.