V článku najdete:
O dubu letním:
Jeden z darů, který nám v zimě stromy nabízejí, je kůra. Platí, stejně jako u jakýchkoliv rostlin, že v době odpočinku nebudou mít dary stromů takovou sílu jako v teplejších částech roku. Ke sběru kůry je ideální brzké jaro nebo podzim, ale můžete pro ni vyrazit také nyní v únoru.
První pravidlo, které platí při sběru v divoké přírodě je, že musíme být k rostlinám a stromům ohleduplní.
Co dalšího je vhodné sbírat v zimě:
„Nikdy neosbírejte celý strom, celou větev, sbírejte plody přírody s úctou a tak, aby váš sběr rostlina přežila a mohla rodit dát,“ upozorňuje Karolína Josková, majitelka bylinkové farmy Herba Roja.
Nejlepší jsou mladé větve
Pojďme se podívat na dubovou či vrbovou kůru. Nejlepší je kůru odříznout z co nejmladší větve. Měli byste si určitě vybrat strom na vlastním pozemku a opět platí, že k němu musíte být šetrní. Dubovou či vrbovou kůru následně usušte.
I v zimě se dají sbírat dary přírody, jen nemají svou největší sílu
„Z ní doporučujeme udělat výluh na obklady a koupele. Usušenou kůru pak stačí povařit několik hodin ve vodě, podle množství kůry, a nálev máte připravený. Pomůže vám na kožní neduhy, záněty, účinkuje proti lupům a mastné pokožce a podporuje hojení ran,“ říká bylinkářka Karolína Josková.
Koupel pomůže při hemoroidech
S dubovou kůrou mají dobré zkušenosti i lékárníci. Podle stránek lékáren Dr. Max je dubová kůra je ceněna zejména pro vysoký obsah tříslovin, kterých obsahuje 7-20 %. Díky nim má silné svíravé a stahující účinky.
Dubová kůra přispívá k normálnímu stavu pokožky a normální funkci horních cest dýchacích.
Vnitřně se dubová kůra používá již zřídka, dříve se odvar podával k popíjení při průjmech.
Sedací koupel z dubové kůry je osvědčeným prostředkem při hemoroidech, lze ji doporučit také po porodu k regeneraci kůže po poporodních zraněních. Při nadměrném pocení nohou vyzkoušejte koupel z dubové kůry v kombinaci s epsomskou solí.
Jak se léčit dubovou kůrou
- Čaj z dubové kůry: vařte 1 lžičku kůry v 0,2 l vody 10 minut. Poté nechte 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě, přeceďte a vyvřelou vodu doplňte. Čaj se pije 2-3x denně, vždy čerstvý. Můžete jej použít také jako kloktadlo.
- Na obklady: připravte odvar obdobně, použijte 10 g kůry na 250 ml vody.
- Na koupele: připravte odvar z 50 g kůry na 1 l vody
Zdroj: www.drmax.cz