Jmelí bílé-mytologie, použití a léčivé účinky:

Zdroj: Youtube

Sbírejte s úctou k rostlinám

Pojďme se podívat na dary stromů, na zimní pomocníky v naší bylinkové lékárně. To, co nám v zimě stromy nabízejí, jsou kůra, jehličí a také smůla, vytékající z kmenů. V době odpočinku sice nebudou mít dary stromů takovou sílu, jako v teplejších částech roku, ale v nouzi pro ně můžete vyrazit i v zimě.

Kostival lékařský je víceletá rostlina, která má v rostlinoléčbě nepostradatelné účinky
Bylina, která se sbírá teď v zimě: Při léčbě zranění i bolavých zad dělá zázraky

K rostlinám a stromům musíme být ohleduplní. „Nikdy neosbírejte celý strom, celou větev, sbírejte plody přírody s úctou a tak, aby váš sběr rostlina přežila a mohla rodit dát,“ upozorňuje Karolína Josková, majitelka bylinkové farmy Herba Roja.

Důležité pravidlo, které platí při sběru v divoké přírodě je, že musíme být k rostlinám a stromům ohleduplní.

Lesní léčba nachlazení

Jehličí ze smrků a borovic se vám budou hodit při kašli, respiračních obtížích nebo chřipce. „Z jehličí si můžete udělat sirup za studena či povařením. Jestliže chcete sirup za studena, stačí smrkové či borovicové jehličí prokládat třtinovým cukrem s citronem,“ radí Karolína Josková.

Během několika dní se bude cukr samovolně rozpouštět, proto vždy cukr přisypávejte, aby vám při procesu sirup nezačal plesnivět. Opět též pozor na vodu a vlhkost, která by vám také mohla udělat problém.

Jak připravit trvanlivý sirup z jehličí

1. Při přípravě sirupu za tepla povařte jehličnaté výhonky ve vodě.
2. Nechte přes noc odstát.
3. Pak přeceďte, přidejte cukr a opět povařte. Tento sirup bude mít větší trvanlivost.

Vitaminová bomba nebo léčivá mast

Z jehličí smrku a borovice můžete také vytvořit tinkturu. „Sežeňte si dobrou ovocnou pálenku a jehličí do ní naložte. Po několika týdnech scedíte a opět můžete užívat jako vitamínovou bombu,“ říká bylinkářka.

Nejzdravější jsou brambory vařené a nepřemaštěné
Říká se jim citrony severu. Podporují imunitu a jsou zásadní pro dobré trávení

Jehličí je i surovinou pro výrobu masti. Opět jehličnaté konce větví naložíte do sádla, několik týdnů budete macerovat a po scezení máte mast, která je výborná na ekzémy, na svědivé štípance a jiné kožní problémy. I u jehličí platí, že je lepší sbírat na počátku jara, jelikož obsahuje mnohem víc léčivých látek. Během února jich je méně, ale pro první pomoc jistě postačí.

Smůla uleví při poštípání

„Na štípance dobře funguje i smolná mast, doporučujeme si z ní udělat zásobu na léto, kdy nám komáři nejčastěji pijí krev. My sbíráme smůlu jen pro vlastní potřebu a jen tu, která přirozeně vytéká ze stromu,“ dává radu Karolína Josková.


Nahrává se anketa ...

Nejčastěji se používá smůla smrková, ale ve skutečnosti se může použít jakákoliv. Ovšem jen ze stromu, který není jedovatý. Stačí smůlu rozehřát spolu se sádlem či jiným tukem na výrobu masti a smíchat s včelím voskem. Vznikne tak mast nejen na svědivé pupínky, ale také na různá poranění kůže.

Bylinkářem téměř bez práce

Když se vám ale opravdu nic nechce, postačí vám po ruce jehličí z již zmíněné borovice, nebo smrku. A udělejte si rychlý čaj. Ten dochuťte medem nebo citronem.

Jmelí: Užitečný keřík ze stromu

Jestli se nějaké rostlině v zimě daří nejlépe, pak je to jmelí. „Jako poloparazitický keřík roste především na opadaných listnatých stromech. My ale sbíráme jmelí pouze z ovocných stromů, jedlí, borovic, smrků, hlohu nebo dubu. Jmelí z topolu, lípy, javoru nebo ořešáku je totiž jedovaté,“ upozorňuje Karolína Josková.

Sbírat můžete také březovou a dubovou kůru:

Dubová kůra je ceněna zejména pro vysoký obsah tříslovin, které mají silné svíravé a stahující účinky.
Pomáhá proti lupům, uleví při hemoroidech: Pomocník, kterého nasbíráte i v zimě

Čím později v zimě jmelí nasbíráte, tím větší bude mít sílu. A pozor, jeho bobule jsou v té době také nejvíce jedovaté. Sbírají se pouze listy. Ty se macerují v pálence několik měsíců. Vznikne tinktura z jmelí, která je výborná na vysoký krevní tlak nebo epilepsii. Jelikož je ale jmelí polojedovatá rostlina, měl by se každý o dávkování poradit s bylinkářem.

Tři extra zimní tipy Karolíny Joskové

  • Polojedovatá rostlina se skvělými účinky, která roste i v zimě, je břečťan. Opět je ale důležité být při užívání opatrný. Stačí si nasbírat pár lístků, udělat si slabý odvar a po velmi malých dávkách užívat na těžké nemoci dýchacího ústrojí.
  • V zimě můžete objevit na některých místech v přírodě i popenec, jitrocel, žabinec nebo kokošku. Nebudou mít sice takovou sílu jako v letní sezóně, ale určitě vám i tak nějaké své účinky předají.
  • A k tomu všemu můžete v zimě sbírat také houby. Že budou přemrzlé? Nebojte se, ty, co rostou na stromech, vydrží i větší zimu. Doporučujeme jidášovo ucho, které roste na bezince, nebo březovník, který najdete na bříze.