V úterý Státní veterinární ústav Praha potvrdil na farmě v Kosoříně výskyt viru ptačí chřipky H5N1. Velkochov musí být kompletně zlikvidován, a to včetně vajec nebo krmiva. Hasiči zahájí zásah dnes dopoledne a má trvat zhruba tři dny. "Opět byla zvolena metoda zaplynování oxidem uhličitým, která byla poprvé použita v České republice před 17 lety právě v Kosoříně, kde tehdy byl také potvrzen virus ptačí chřipky. "Zasahující hasiči se pohybují v nebezpečné zóně, samém ohnisku ptačí chřipky a musí mít na sobě ochranné obleky a respirátor. Jakmile vyjdou z haly, musí projít dekontaminační sprchou, stejně tak projíždí dekontaminační linkou i technika, která musí být dezinfikována od střechy až po kola, kompletně," přiblížila zásah mluvčí hasičů Vendula Horáková.
Na zásahu se budou podílet profesionální hasiči z HZS Pardubického kraje a Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína a Jihlavy. Nebudou chybět ani dobrovolné jednotky, které se podílejí zejména na dopravě vody k dekontaminaci osob a techniky," dodala Horáková.
Hasiči po likvidaci drůbeže a vyvezení kadáveru do kafilerie ve všech již vyklizených objektech postupně provedou dezinfekci (roztokem virkonu) podestýlky a hned zde běží „aktivní“ 24hodinová lhůta. "Poté nastane vyklizení podestýlky ze všech hal, kterou si provede již sama firma pod dohledem veterinářů. Následovat bude závěrečné mytí a dezinfekce objektu," uzavřela Horáková.
Už ve středu začaly v areálu farmy přípravné práce, kdy hasiči vybudovali dekontaminačních stanoviště a zázemí pro štáb, hasiče a další osoby podílející se na řešení mimořádné události. "Jednotky hasičů zabezpečí obsluhu a provoz stanovišť pro dekontaminaci osob a techniky. Očistou budou procházet veškeré osoby podílející se na likvidaci a vynášení uhynulé drůbeže, a také technika, která se bude pohybovat v místě mimořádné události a zabezpečovat následný odvoz kadáverů," doplnila Jana Urbancová, mluvčí záchranného útvaru HZS České republiky.
Nákaza je na farmě v Kosoříně u Chocně potvrzena v jedné hale, ale těch hal je tam celkem deset. "Bude nutné utratit chov ve všech halách, jedná se o více než 70 tisíc kusů drůbeže. Haly jsou totiž velmi blízko sebe a není zaručena oddělitelnost,“ vysvětlil ministr zemědělství Marek Výborný. Likvidace drůbeže začne ve čtvrtek dopoledne a potrvá do soboty.
„Musíme haly zaplynovat. Virus je velmi agresivní, drůbež rychle onemocní a hyne, takže je potřeba ji co nejdříve utratit. Následně drůbež odvezeme do asanačního podniku Žichlínek,“ přiblížil postup ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. V Kosoříně se nachází rodičovský chov slepic a kohoutů. Likvidace se týká zhruba 300 tun drůbeže.
Mohlo by vás zajímat: U Králík celníci chytili dva pašeráky, za pervitin by utržili přes dva miliony