Místo pokácení stromů se vedení města rozhodlo pro jejich zachování a radikální ořez až na kosterní větvení, které ale stromům nijak neublíží, právě naopak.

„Dřívější způsob ořezu koncových větví do kulatého tvaru způsoboval usychání vnitřních větví a hromadění opadaného listí uvnitř koruny stromu. V zimě při nasněžení může také dojít k vylomení větví, což se stalo například na náměstí J. M. Marků před budovou městské policie. Ořezem na kosterní větvení jsou stromy ošetřovány i v jiných městech, například v Moravské Třebové nebo Častolovicích,“ řekl Aleš Dřímal, referent odboru životního prostředí.

„Současné ošetření stromů je ozdravné, javory nijak nepoškodí a v jarních měsících stromy opět obrazí. Zároveň nebude v následujících letech tak intenzivní ořez již potřeba,“ dodal Dřímal.

Připravte se na komplikace na cestách. Letohrad začal opravovat místní komunikace
Připravte se na komplikace na cestách. Letohrad začal opravovat komunikace

Důležité je také zmínit, že takto intenzivní ořez, jako například na ulici T. G. Masaryka, nebude prováděn současně na všech kulových javorech ve městě. Zachován tak bude i prostor pro bezpečné hnízdění ptáků.

I přes veškeré snahy musely být některé stromy z důvodu jejich špatného zdravotního stavu pokáceny. Komise pro životní prostředí a veřejný prostor proto bude projednávat možnosti nové výsadby.

V pondělí 12. února se komise sešla konkrétně v lokalitě na Dvorských Lánech, kde členové komise posoudili jednotlivé kleče podél chodníků na sídlišti. Velká část z nich je již přerostlá, a proto bude odstraněna.

„Na vhodných místech po klečích budou vysazeny keře a trvalky. Dalším návrhem bylo vytvoření květinové louky na pozemku mezi penzionem a kotelnou. Komise pro životní prostředí chce nadále v tomto roce pokračovat v posuzování stavu výsadeb a zeleně ve městě,“ upřesnil radní Vítězslav Seidl, který je předsedou komise pro životní prostředí a veřejný prostor.

Zeditovaná tisková zpráva města.

Mohlo by vás zajímat: Po milionech kilometrů končí železniční vagony pod drapákem ve Vysokém Mýtě

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková